V jihočeských Chlumanech roste uprostřed vesnice krásná zahrada, kde si můžou za mírný poplatek dopřát čerstvou sklizeň i ti, kdo žádnou zahradu nemají.

Společná, nebo také obecní přírodní zahrada v Chlumanech se teď, když už je krásně zapojená do kontextu vesnice, zdá jako naprostá samozřejmost. Přesto si myslíme, že jde o myšlenku téměř revoluční. Dnešní vesnice je totiž dost odlišná od té, kterou si pamatujete ještě z dob svých babiček. Ne každý chce přijít domů z práce a strávit zbytek dne pletím plevele a sbíráním slimáků. Zahrádky u domů se často mění na relaxační prostory, a tak i obyvatelé venkova prostě květiny, bylinky, ovoce a zeleninu často nakupují. Také díky tomuto novému životnímu stylu jsou stále úspěšnější farmářské trhy. Právě Chlumany jedny takové už pár let mají… Od května do října tu probíhá každou první sobotu v měsíci čilé obchodování s čerstvými výpěstky – ale něco tu pořád chybělo.


BYLINKY Původně rostly na zahradě jen byliny, které se přidávají v kuchyni do pokrmů. Postupně se ale jejich sortiment rozšířil i na léčivky.

VENKOVSKÉ KYTKY A BYLINKY

Zdejší starostka Ivana Vlková, která před šesti lety farmářské trhy ve vsi zavedla, si všimla, že nikdo nenabízel venkovské kytky a bylinky – to, co je pro vesnickou zahradu nejtypičtější! „Přece si na vesnici nebudeme dávat do vázy dovážené růže, když ty pravé venkovské jsou nejvoňavější na světě,“ usmívá se. „Napadlo mě, že by obec mohla pronajmout ovocný sad a zařídit v něm květinovou zahrádku. V té době se právě rozbíhal program česko–rakouské spolupráce při zakládání přírodních zahrad, a tak jsem se celkem přirozeně dostala k tomu, že i naše obecní zahrada bude ta nejlepší možná – přírodní. Bez rašeliny, pesticidů a lehce rozpustných minerálních hnojiv, s využitím dešťové vody, živými ploty a se zachováním původního určení ovocné zahrady. Hnojí se tu jen kompostem nebo jíchou, přirozeně ji zavlažuje dešťová voda ze sousedovy stodoly. Myslím, že sousedi jsou rádi, že si sem můžou jednoduše zaskočit třeba pro čerstvý kopr… Předloni o Vánocích u nás na trzích prodávala Blanka Milfaitová své světově proslulé marmelády a stěžovala si, že u nás nikdo nepěstuje bílé ananasové jahody. Tak jsme zryli pole, vysadili 360 sazenic a pustili se s Blankou do společného projektu,“ nadšeně vypráví starostka Ivana. Uprostřed chlumanské přírodní zahrady, která se stala perlou sympatické jihočeské vesnice, to voní jako v ráji. Není divu, že zdejším obyvatelům slouží nejen jako užitečný zdroj čerstvých květin, bylinek, zeleniny a ovoce, ale taky jako oblíbené relaxační místo. Obec, která bylinky dodává do restaurací, kytky aranžérkám a zeleninu a ovoce sousedům, se po čtyřech letech existence zahrady dostala i s jednou stálou zaměstnankyní do plusového hospodaření. Není to dobrá inspirace?Jestli chcete vidět ukázkovou přírodní zahradu, přijeďte se sem určitě podívat. Třeba vás napadne, že by podobný projekt mohl fungovat i u vás.


DOMEK PRO BROUKY Přírodní zahrada je přátelská pro všechny drobné tvory, kteří tu žijí. Broučí hotel se tak pomalu stává běžným i u nás.

Chlumanskou zahradu můžete navštívit ve všední den od 8 do 15:30, nebo vždy první sobotu v měsíci, při chlumanských trzích. A nebo na objednání!


KULTIVOVANÁ KRAJINA

Zahrada uprostřed vesnice je nejen užitečná, ale také krásná. Můžete si tu posedět pod stromy a jen tak odpočívat. Pro radost ze všeho živého, čemu se tu tak dobře daří.

FOTO: VERONIKA RAFFAJOVÁ