Tužebníku jilmovému se říká taky chlapice. Jestli chcete vědět proč, uvařte si z něho čaj nebo připravte kloktadlo a už vám nebudeme muset nic vysvětlovat.


Unás doma se chodí každé jaro na chlapici. Její vysoké květy lemují strouhu přivádějící vodu ke koupališti, a tak to do přírodní lékárny máme jen pár kroků. Nasušená náruč chlapice visí pak po celý rok na klice okýnka ve spíži a babička ji postupně odlamuje na čaj každému, koho začíná bolet v krku. Stačí lžička tohoto dryáku zalitá hrnkem vařící vody a po pěti minutách máte vylouhovanou zázračnou medicínu k dispozici. Já jsem díky včasnému kloktání nálevu z chlapice skoro nepoznala opravdovou angínu – nedostala totiž šanci se vůbec projevit. Upřímně se ale přiznám, že jsem si celé dětství myslela, že kloktadlo musím okamžitě vyplivnout, nebo mi sežere vnitřnosti. O lahodné chuti, kterou popisují internetové receptáře, nic nevím, pro mě byla chlapice vždycky odporně hořká. Připadá mi to stejné, jako byste si libovali v mlsání acylpyrinu!

Teprve vlastním doplňkovým studiem jsem zjistila, že chlapice mi nejen nesežehne žaludek, ale dokonce se podává i ve formě čaje! Naštěstí jsem nikdy nebyla tak nemocná, abych to musela vyzkoušet… Doufám, že si už doživotně vystačím jen s kloktadlem. To funguje zaručeně, ale nesmíte nemoc nechat dojít dál než k prvnímu pocitu škrábání v krku. Jakmile se rozjede, nevinná bylinka s ní už moc nenadělá a musíte nasadit léky. Loni na jaře jsem při jedné cestě za reportáží ukazovala fotografce Veronice zvlněný pás bílých květů, který v louce krásně prozrazoval ukrytý potůček. Vyběhly jsem z auta a pořídily tak úvodní fotografi i k tomuto článku.

Pak jsem často jezdila do práce na bruslích po cyklostezce na levém břehu Vltavy. Jednou mi vítr přinesl pod nos známou vůni babiččiny lékárny, a tak jsem se na kolečkách opatrně sesunula k vltavskému břehu, nalámala náruč kytek a do redakce dorazila ukrytá za tužebníkem. Víte, že ho nikdo z mých kolegů neznal? V té chvíli bylo jasné, že chlapice dostane víc než jednu fotku. Šikovná designérka Markéta Zindulková nám tedy z usušené drogy připravila účinnou mast, která je dobrá na vyrážky nebo bolavé klouby. Na přípravu použijte obyčejné domácí vepřové sádlo nebo v lékárně zakoupenou vazelínu. Až budete letos chlapici sklízet vy, doporučuji náruč rozdělit do dvou hromádek – první část usušených bylin schovejte do plátěného sáčku na přípravu kloktadla nebo čaje, ze druhé si určitě připravte léčivou mast. Náklady na péči o zdraví celé rodiny jsou minimální, ale schválně si zkuste po roce spočítat, kolik peněz jste díky chlapici ušetřili za nákupy v lékárně. A léčíte se přírodně!

A co se dočtete v encyklopediích a herbářích?

Tužebník jilmový se používá v lidovém léčitelství jako přípravek pro utišení bolesti a horečky. V květech a  v nati jsou různé fl avonoidy a hlavně silice obsahující salicylaldehyd a methylsalicylát s obdobnými účinky jako má kyselina acetylsalicylová, základ léků Aspirin a Acylpyrin. Čaj z květů působí diureticky, snižuje horečku, pomáhá při nachlazení a proti chronickým průjmům. Působí jako slabé sedativum a přináší úlevu při revmatických bolestech kloubů a zánětech. Zpopularizoval ho dr. Priessnitz, který ho začal podávat proti vzteklině. Podle Českého herbáře z r. 1899 se používal i proti tasemnici. Zdroj: www. botanika.wendys.cz


Tužebníková mast na popraskanou kůži

Potřebujete:

  • kostku domácího sádla
  • celé rostliny čerstvě sklizeného tužebníku
  • hmoždíř
  • hrnec/keramickou mísu

Postup:

Náš tip: Hojivý balzám vám pomůže i při vyrážce vyvolané alergickou reakcí.

Foto: Veronika Raffajová, Alena Hrbková