Nepromarněte venkovní ateliér. Sychravé dny se tváří zamračeně jen za oknem, ale když si vyrazíte hrát a tvořit ven, zjistíte, že na větru i dešti je vlastně krásně.
TEXT JUSTINA DANIŠOVÁ, ALICE JIRÁSKOVÁ
Jsou dny, kdy se nám může zdát, že na hraní venku je až příliš sychravo a lezavo. Ale nenechte se zmást. Počasí z tepla domova vypadá méně lákavě, než když jste venku v pohybu. Děti v zápalu hry i za mrazu
a na sněhu chlad tolik nepociťují. Jen to chvíli trvá, než se dostanou ven a odstartují nadšené hraní. Občas to vyžaduje i drobnou pomoc.
Nechce se dětem ven? Možná je inspiruje téměř vědecké bádání. Kolik napršelo do kaluží? Nebo ještě lépe, co se pustit do vyrábění srážkoměru? Je to jednoduché, rychlé, a hlavně nás to přenese ven. Stojí za to dát dětem trochu času, jejich fantazie zařídí další dobrodružství na výpravě za podzimním hraním.
BĚH KALUŽÍ
Dnes běhají skoro všichni a skoro všude. Děti to rády berou
s úsměvem přes louže i loužemi.
SRÁŽKOMĚR
Udělejte si radost z deště. Meteostanici pro začátečníky vyrobíte ze zavařovačky raz dva.
PODEPSANÉ KALUŽE
Usazené bahýnko vyzývá
k výtvarnému experimentování. Stéblo trávy se promění ve štětec a každý si může podepsat tu svou.
Řádění v kalužích je jistota, ale to si necháváme raději až na cestu domů. Nechceme se hned na startu promočit. Co vymyslet jinou hru? Už jste se někdy podepsali do kaluže? Kdo to zvládne? Všichni! Vyrážíme dál!
Na divoké draky hledejte rozvětvené a pokroucené větve.
Každý drak je jiný díky bavlnkám, provázkům, pírkům a dalším přírodninám.
Ke vzletům a výkrutům draci nepotřebují žádné palivo, motorem jsou děti. Vše zařídí jejich fantazie.
Vyrobte si spoluhráče pro nové hry, zvládnete to cestou na procházce, když si do batohu přihodíte nůž nebo zahradnické nůžky a tužku. Ustřihněte nebo uřízněte slabší suchou větev. Je to snadné, z jedné větvičky máte celou rodinu Kořínků. Venku či doma pak seřízněte části pro obličeje, děti si je rády namalují. Nezapomeňte se s Kořínky vzájemně představit a přivítat. Další hraní nechte na zájmu a fantazii dětí.
Vezměte početnou Kořínkovic rodinu nebo vybrané Kořínky na výlet na zahradu nebo třeba do lesa. Vejdou se do každé kapsy. Berte je ven pravidelně. Běžná místa najednou uvidíte z jiného pohledu. Sledujte děti, jaké příběhy s nimi rozehrají. Můžete se s Kořínky vyfotit, namalovat je nebo popsat dobrodružství, které jste společně zažili.
Na podzim se venku střídá teplo babího léta se studenými sychravými rány a vlhkou mlhou. Záplava barev, tvarů, vůní a plodů nám dovoluje ohromnou pestrost tvoření, bádání a hraní. Jen je důležité ven vyrazit. Přibalte teplý čaj, nabalte vrstvu navíc a jde se hrát. Tolik výtvarného materiálu jiné roční období rozhodně nenabídne. Vyzkoušejte tvořit venku nebo si nasbírejte nejkrásnější přírodniny a přineste si je domů. Podlaha, stůl nebo list papíru pak rychle ožijí novými obrazy i příběhy.
Šípky dozrávají už na konci září, jsou sice tvrdé, ale k sušení či vyrábění nejvhodnější. Můžete se do nich
i zakousnout, ale stačí je prsty rozlomit a vyndat semínka s chloupky. Malé červené bobule zdobí naši krajinu
až do zimy a možná vás překvapí, že mají víc vitaminu C než další vitaminový král citron.
Listy všemožných barev, velikostí a tvarů jsou skvělí spoluhráči dětských her. V tento čas opravdu stačí jen vyrazit ven, dívat se, nasávat vůně, barvy a nálady. I když máte dojem, že jste na to už docela „velcí“, možná vás podzim i děti strhnou ke společnému tvoření. Listové mandaly mohou být malé, ale když se spojíte, vzniknou díla, která potěší vás i řadu kolemjdoucích.
Objevy přechází v tvoření. Listy nebo větve jsou všude a nabízí dokonalé startéry svobodných her. Pro tvoření se hodí staré suché větve nebo lze využít čerstvé ohebné proutí (tam, kde to stromům a keřům nebude vadit). Dětem stačí proutí chvíli převalovat v dlani. Co tentokrát vznikne? Rodina Kořínků, nebo barevní draci?
Po cestě plné objevů a tvoření vyhládne. Jako první pomoc zakousneme pár dozrávajících šípků. U měkkých zralých či přemrzlých plodů stačí odtrhnout opatrně stopku a vymáčknout dužinu bez semínek a chloupků.
Po venkovním hraní se doma zahřejeme čajem z čerstvě natrhaných šípků. Můžeme je zalít horkou vodou nebo je raději namočíme na den do studené vody. Pak už vychutnáváme teplo, vůně i vyprávění společných zážitků.
Kam pro více inspirace? Záplavu nápadů na tvořivé hraní venku najdete na stránkách: www.jdeteven.cz a www.svobodnahra.cz.