Taky si pamatujete hlavně to, že ještěrky v nebezpečí odlamují ocas, aby zastavily nepřítele, mají šupinaté tělo a rozeklaný jazyk? My vám ale prozradíme víc, dozvíte se, jaké jsou mezi našimi druhy rozdíly i kde je pozorovat.
Už vás při procházce přírodou napadlo, kdy se konečně objeví ještěrky – všeobecně oblíbené objekty pozorování? Teď je ten pravý čas. U nás můžeme bleskurychlé tvorečky pozorovat od března do října. V zimě pak tihle živočichové s proměnlivou tělesnou teplotou hibernují v příhodném nepromrzajícím úkrytu.
JEŠTĚRKA ZELENÁ Obě pohlaví jsou zbarvená zeleně nebo žlutozeleně, samice mají na hřbetě obvykle tmavé skvrnění. Samečci se v době páření zbarvují částečně do tyrkysova. Vzácně dorůstají délky až 40cm.
MALÍ DRACI SE ŠUPINAMI
„Ze čtyř našich druhů je nejbarevnější a největší ještěrka zelená, nejrozšířenější a nejznámější pak ještěrka obecná,“ dozvídáme se od Ing. Martina Vlčka z Agentury ochrany přírody a krajiny, regionálního pracoviště SCHKO České středohoří. „Nejštíhlejší tělo, dlouhý ocas a končetiny a plochou hlavu má ještěrka zední. Umožňuje jí to lépe se pohybovat ve skalnatém terénu. Umí bravurně šplhat – v oblibě má zdi a zídky, staré kamenné stavby a skály.“ Poslední druh – ještěrka živorodá – je výjimečný rozením živých mláďat. Není to ale úplně tak, jak její druhové jméno napovídá. „V živorodých populacích se vajíčka vyvíjejí ve vejcovodech samice až do období kladení vajíček. Nakladená vejce ovšem nemají pevnou skořápku, ale blanitý obal, z něhož se vzápětí po nakladení líhnou plně vyvinutá mláďata,“ dozvídáme se ještě a ptáme se na pověstný ještěrčí ocásek. „Všechny druhy našich ještěrek mají zajímavý ochranný mechanismus, říká se mu kaudální autotomie. V případě napadení predátorem je ještěrka schopná odvrhnout část ocasu, který se poté intenzivně zmítá, aby upoutal pozornost predátora, a jeho majitelka tak má čas uniknout do bezpečí,“ říká odborník.
JEŠTĚRKA OBECNÁ Samci jsou zpravidla zbarveni zeleně, s šedým až hnědavým hřbetem, hnědé nebo šedé samice mají tmavé skvrny na bocích.
Zajímá vás, kde ještěrky pozorovat? Vyskytují se po celém Česku podle nároků na životní prostředí. Podle Martina Vlčka lze přizpůsobivé ještěrky obecné zahlédnout v různých typech biotopů od stepí, lesních pasek, travnatých ploch podél cest, náspů železničních tratí i opuštěných lomů a pískoven až po zahrady. Naopak mnohem vzácnější ještěrky zelené se vyskytují v Čechách pouze na skalnatých stepích a lesostepích prohřátých kaňonů velkých řek – Labe, Ohře, Vltavy, Sázavy, Berounky. Jen na jižní Moravě žijí díky příhodnějším klimatickým podmínkám více plošně. Náš daleko hojnější druh, ještěrku živorodou, doporučuje pozorovat nejčastěji na horských a podhorských loukách, pasekách a rašeliništích většinou v nadmořské výšce nad 450m. Není prý ale výjimkou, že ještěrka živorodá osídlí lesní paseky, vlhké louky
a mokřady i v nižších polohách. Za posledním a zároveň nejvzácnějším druhem naší ještěrky zední se prý budeme muset vypravit opět na Moravu. „Vyskytuje se ojediněle pouze ve třech izolovaných lokalitách,
a to ve Štramberském krasu, na Olomoucku a v okolí Brna. Na pochybnosti, jestli se jedná o naše původní populace, nebo zda tady byly ještěrky zední vysazeny člověkem, odpověděly nedávné výzkumy. Pravděpodobně jde o původní populace, i když za hranicí souvislého rozšíření druhu,“ říká Martin Vlček.
MLÁDĚ JEŠTĚRKY OBECNÉ Kožovitá vajíčka samička zahrabává do země. Po 34 až 46 dnech inkubace se líhnou mláďátka s bílými skvrnami na těle.
JEŠTĚRKY NA ZAHRADĚ?
Tady se podle odborníka pravděpodobně dočkáme ještěrky obecné. Nejvíc jí prý vyhovuje prostředí „méně udržovaných“, třeba přírodních zahrad. Na pravidelně sečený anglický trávník, túje a plastový bazén je nenalákáte. Ještěrky potřebují úkryty, jako jsou zídky z volně skládaných kamenů, mezi kterými je dostatek skulin, kde se mohou ukrývat, popřípadě i hibernovat. Na zahradě se musí také nakrmit. Proto je vhodné ponechat někde vyšší trávu, kde najdou útočiště druhy bezobratlých živočichů a ještěrky je tam mohou lovit. Potřebují také vlhčí místo s kyprou půdou nebo pískem, kde budou klást vejce.
Ještěrky patří společně se slepýšem křehkým do podřádu ještěři. Mají čtyři plně vyvinuté končetiny, pohyblivá víčka a střední ucho. Nejstarší zástupci žili už před 260 miliony let.
JEŠTĚRKA ZEDNÍ Na rozdíl od ostatních ještěrek má štíhlé a značně zploštělé tělo, zbarvením se podobá ještěrce živorodé. Břicho je bělavé, u samců narůžovělé až červené. Dorůstá délky téměř 20 cm. Najdete ji na suchých, slunných skalách, třeba v opuštěných lomech.
JEŠTĚRKA ŽIVORODÁ Nenápadná, délky maximálně 17 cm, s krátkou hlavou, ocasem i končetinami, přizpůsobenými k pohybu po zemi. Obě pohlaví jsou zbarvená do hněda až šedohněda.
Populace ještěrek dokážou bohužel výrazně zredukovat kočky domácí a drůbež. Podle Martina Vlčka má ale zásadní dopad na podmínky k jejich životu ničení vhodných biotopů a fragmentace krajiny: „Ohrožuje je totiž jak výstavba na periferiích měst a nové silnice, tak nevhodné zemědělské hospodaření, jako každoroční mnohanásobné kosení luk, intenzivní pastva dobytka, používání chemických preparátů na zemědělské plodiny, tak naopak absence zemědělské činnosti. To se týká například ještěrky zelené
v kaňonu Labe v CHKO České středohoří. Bývalé sady, vinice a louky bohužel zarostly hustým porostem dřevin, proto se tu ještěrky zelené vyskytují na posledních dvou lokalitách, které se pravidelně monitorují
a také udržují v rámci projektu Life České středohoří.“
DŮKAZ Zregenerované ocásky dvou ještěrek zelených. Poznáte je docela snadno.
Zvláštnosti našich ještěrek
ING. MARTIN VLČEK, Agentura ochrany přírody a krajiny ČR
Je některá z našich ještěrek něčím výjimečná? Ještěrka živorodá je na rozdíl od výhradně vejcorodé ještěrky obecné, zelené a zední tzv. reprodukčně bimodální. Vyskytují se tak u ní jak populace vejcorodé, tak živorodé.
Jaká nápadná zbarvení ještěrky mají? V období páření získávají samečci ještěrek zelených exotické tyrkysově modré zbarvení na hrdle a po stranách hlavy. Někteří dospělí samečci ještěrky zední mohou mít nápadné modré skvrny na bocích. A samci ještěrky živorodé mají žlutooranžové bříško s černými tečkami.
Kdy ještěrkám doroste odlomený ocásek? Během několika měsíců. Zregenerovaný ocas už není vyztužený kostí, ale chrupavkou a nedosahuje původní délky. Ojedinělý dvojitý ocásek vznikne tak, že ještěrce zůstane zbytek starého ocasu.