Až se jednou Helena Neumannová ohlédne, neuvidí za sebou jen Levandulové údolí, výzkumné laboratoře a e-shop plný léčivých produktů. Právě totiž dělá všechno pro to, aby vzniklo jedinečné Centrum tradičních slovanských bylin s lázeňskými procedurami.
Plantáže bio levandule v Chodouni vysázela Helena Neumannová s rodinou a přáteli v roce 2014 a po pěti letech se mohla pyšnit certifikátem bio pěstitele. To už spolupracovala s dr. Ivetou Horsákovou z VŠCHT Praha na vývoji BIO Levandulové harmonizované vody, která je dodnes stálicí v nabídce Levandulového údolí. „Je stáčená podle receptu starých Egypťanů z čistého výluhu BIO Levandule Chodouňské a bio citronu přes 24karátové zlato, aby skutečně přinášela pouze vzácná antibiotika, antiseptika a vysokou hladinu antioxidantů,“ popisuje Helena a dodává: „Lidé, kteří vyzkoušeli naši ozdravnou pitnou kúru, nám dali úžasnou zpětnou vazbu, kdy jim tato kúra odbourala žlučníkové koliky a bolesti žaludku, zbavili se žaludeční neurózy, snížil se jim cholesterol i tlak, zlepšilo dýchání a hlavně se jim celkově zklidnila nervová soustava.“
Jako první rozpoznal účinnost léčivých složek bio levandule vypěstované v Chodouni prof. doc. Ing. Petr Kaštánek, Ph.D., z Biocen Laboratories. Jeho, ale i další vědecké výsledky roztočily kola událostí, která Heleně Neumannové naprosto změnila život. Ukázalo se totiž, že jedinečnost BIO Levandule Chodouňské vzniká díky tomu, že roste na vápencových mořích a během roku je stresovaná větrem a mrazem. Stres jako pozitivní motivace? To, co platí pro levanduli, evidentně platí i pro její pěstitelku a propagátorku. O co více ji v podnikání srazila na kolena covidová opatření, o to více je teď v jednom letu. A to doslova – po dlouhé době hledání investora v Česku se jí nakonec podařilo navázat kontakty s investory v Dubaji, a když všechno dobře dopadne, na podzim se budou první Bio levandulové lázně otvírat tam. Ke krátkému rozhovoru jsme se sešly mezi příletem, poradou v Levandulovém údolí v Chodouni a odletem.
HELENA NEUMANNOVÁ Pěstitelka a propagátorka léčivých účinků BIO Levandule Chodouňské a vizionářka, která nevidí mantinely ani hranice.
Heleno, jaký je váš denní režim?
Ptáte se správně, právě začínám pociťovat, že už jedu přes čáru, ale ještě chvíli vydržím, protože konečně vidím světlo na konci tunelu. Když jsem v Česku, vstávám v 5.30 a uvařím pro celou rodinu dobré teplé jídlo, protože chci, aby se i naše dospělé děti dobře stravovaly. Máme to rozdělené, polévky vaří moje maminka. Nedávno jsem se zhádala se synem, kterému léčím bylinami akné, a tak nedopustím, aby si do toho objednával hotovky přes kurýra! Díky posunutému času si ráno do deseti hodin volám s Dubají, Katarem nebo Kuvajtem a pak mám schůzky. Po obědě sednu do auta a jedu do Údolí na terapie a večer vystoupím doma z auta naštvaná, že jsem celý den nic nenachodila, takže si v televizi najdu nějakou detektivku a hodinu chodím svoje osvědčené kroky podle pilates. Pak se s rodinou navečeříme a já sednu k počítači. Píšu maily a komunikuju s kolegy, řeším legislativu, etikety, poslouchám marketéry přes sociální sítě, kterým nerozumím, a dozvídám se, co fungovalo a nefungovalo, a tomu taky nerozumím… Ale celé se to pořád posunuje dopředu a to je důležité.
Jak vypadá váš den v Dubaji?
Odlétám tam vždycky na týden a stíhám chodit v hotelu do posilovny a běhám v maríně podél kanálu. Mám tam víc času na čtení a další vzdělávání, ale když je ramadán, začínají všechna jednání po 22. hodině, což je taky náročné. Když se vrátím, všichni čekají, jak přijedu z Dubaje zrelaxovaná, a já se přitom v moři ani jednou nevykoupala.
Není to absurdní, že kvůli tomu, abyste mohla vybudovat Centrum tradičních slovanských bylin v Chodouni, létáte do Dubaje?
Je. Ale co se dá dělat? Já už ego dávno nechala ve skříni, a když mi někdo řekne, že v mém podnikání vidí smysl, a podpoří mě, prostě za ním letím.
O tom, že vaše Bio Levandule Chodouňská je jedinečná, máte vědecké důkazy, ale v čem bude jedinečné vaše lázeňské centrum?
Už teď si v našem Levandulovém údolí můžete objednat léčebné pobyty, procedury a wellness terapie založené na celostním přístupu k medicíně. Bohužel máme na ubytování jen jednu maringotku a já jich potřebuju osm, čtyři s výhledem na levandulová pole, čtyři u pole bio růží. Na epigenetickou terapii, která trvá 3,5 hodiny, čeká jeden klient skoro půl roku, protože ji teď děláme ve třech, ale na další odborníky nemáme peníze. Už bych moc chtěla, aby se lidé znovu klaněli Kneippovi a Priessnitzovi, protože jejich přístup byl založený nejen na celostní medicíně, ale hlavně na osobním přístupu. Na každého platí něco jiného, to věděli i další mí velcí předchůdci, páter Ferda, Mikolášek, žítkovské bohyně… ti nikoho neposuzovali podle grafů a tabulek.
Podle mě se brzy vrátíme k čistým organickým bylinám, které jsou naším největším bohatstvím. Už mám naplánované rozšíření spolupráce s výzkumnými pracovišti i českými bio farmáři – máme tu vynikající bio mátu, pohanku, rakytník i ostropestřec a jejich účinky si zaslouží vrátit na výsluní!
Mistrovství zdraví
Autorka Helena Neumannová je naturopatka
a pediatrická sestra, která se 30 let věnuje znalectví bylin. Své znalosti vědy a moderní medicíny kombinuje se zkušenostmi získanými za rok života strávený v blízkosti šamana v Jižní Americe. Tam pochopila, co to znamená, že jsme se odpojili od přirozeného soužití s přírodou,
a začala hledat cestu, jak se vrátit s pokorou k bohatství a dědictví našich předků. Proč tvrdí, že naše země je jedna velká přírodní klinika? Jak léčili ve staré Arábii, Řecku, Římě, Egyptě nebo ve středověku? A co jsou fake news manipulující s naším zdravím a kde hledat oporu?