Když na Štědrý den zazvoní zvonek a děti se vrhnou na hromádku balíčků pod stromkem, můžete si být jisti, že práci, kterou jste si s balením dali, neocení, ale stejně si přípravu zkuste užít a pojmout ji jako chvilku pro sebe.
TEXT A FOTO ANETA KOLOUCHOVÁ
Na pravý význam Vánoc a jejich symboliku se už přes skoro povinné každoroční nákupní šílenství často zapomíná. Zvyk dávat dary o svatých nocích je známý už od středověku. Věřilo se, že prostřednictvím daru dávají lidé obdarovanému také část sebe. Tehdy byly dary spíše skromné, často také ručně vyrobené. Děti a mladí lidé dostávali třeba červená jablíčka, sladké perníčky anebo ořechy. Dospělí domácí víno, kandované ovoce nebo vonnou mast. Každá z těchto věcí měla nějaký význam. Ať už dlouhé mládí, moudrost, anebo sladký život.
Dnešní doba přeje také darům užitkovým, nicméně vždy záleží na vás a vaší rodině, jak si Vánoce naplánujete. Jestli si je chcete anebo můžete letos dovolit pouze skromné, či si je užijete naplno a se vší parádou. V každém případě Vánoce a dárek pod rozsvíceným stromečkem nenechají nikoho chladným, ať si říká, kdo chce, co chce. Na malou pozornost by se určitě zapomínat nemělo.
Samotné balení dárků někdo miluje a náležitě prožívá, zdobí a vymýšlí, a někdo se snaží přehrát ho na ostatní členy rodiny, protože mu to klouže pod rukama a lepenku má všude okolo, jen ne na papíře. S naším návodem vám nezaručujeme, že balení dárků začnete mít rádi anebo vykouzlíte dary, které je i škoda rozbalit, ale možná vás trošku inspirujeme a nabijeme energií na nadcházející úkol.
Snažili jsme se najít inspiraci pro každého – někdo totiž hledá rychle nějaký obal na poslední chvíli, a tak se mu bude hodit nápad na recyklaci něčeho, co už doma má. Ať je to obyčejný balicí papír, který se dá šikovně dodekorovat ke každé příležitosti, nebo třeba hezký šátek, z něhož může vzniknout originální obal.
Dárky doporučujeme balit postupně, aby vám před Štědrým večerem zbyl čas i na televizní pohádku nebo sklenku dobrého vína. Všechny nemusí být nejkrásnější – když se kvůli většině nebudete stresovat a dáte si záležet třeba jen na jednom pro každého člena rodiny, vaše snaha určitě vynikne. A kdyby se stalo, že se dostanete do časového presu, využijte dárkové tašky, které se dají recyklovat každé Vánoce.
Doma je potřeba mít jen obyčejný balicí papír a nůžky. Kousek hezkého provázku se také najde, větvičku smrčku ustřihnete na procházce, a pak už stačí jen kousek sušeného ovoce, zbytek roztrženého vánočního řetězu a pěknou jmenovku.
Pokud vám učarovalo ladění Vánoc do módní barvy, určitě vyzkoušejte jemnou růžovou. Při samotném balení se nebojte zkombinovat luxusní balicí papír třeba s proužkem jutové stuhy a krajky. K dárku přidělejte nějakou osobitou drobnost. Třeba milou vánoční ozdobu, která potěší i další roky.
Jestli se vám nechce kupovat balicí papír, který stejně hned skončí v koši, vyzkoušejte tradiční japonský styl balení dárků furoshiki. Využití najde vyřazený kus látky, bavlněný ubrousek nebo šátek. Tento s želvičkami je vyrobený dokonce ze dvou vytříděných plastových lahví.
KDYŽ ČLOVĚK NIC NEŽÁDÁ, JE ZE VŠEHO DÁREK.“
— Erich Maria Remarque