Užijte si s dětmi hlínu, bahýnko i zašpinění, nejen na Mezinárodní den bláta. Nabaží se ho všemi smysly, tady a teď. Tím se můžete od nich inspirovat.
BLÁTIVÝ HRAD Bláto i hlína děti přitahují od nepaměti. Je to dokonalý všestranný materiál pro stavění, tvoření, vaření, cákání i házení. Při blátivých hrách jde dětem většinou o proces, ne o výsledek.
Někteří rodiče a učitelé hry s blátem raději hned zakazují, každé zablácené místo obloukem obcházejí, ale stále víc přibývá dospělých, kteří naopak dětem staví na zahradě, ve školkách i školách blátivé kuchyňky nebo je s blátem občas nechají vyřádit u potoka. Právě proto vznikl 29. června Mezinárodní den bláta. Chce upozornit na to, že „hlína není špína“ a že příliš sterilní dětství neprospívá dětskému imunitnímu systému ani radosti ze hry. Bláto je totiž skvělý spoluhráč. Možná si neuvědomujete, jak moc si ho většina dětí potřebuje občas užít a jak skvělou terapii, vyřádění i tvoření blátíčko nabízí. Pokud budou děti chtít, nechte je někdy s bahnem pořádně vyřádit.
MALOVÁNÍ Pokud znáte původ hlíny, dovolte dětem i malování po těle. Někomu stačí ruce, nohy, jiný si vychutná pomalování i v obličeji. V horkých dnech se při koupání zase vše snadno umyje.
Čím dříve si děti dosyta vychutnají bláto, tím rychleji přecházejí k jiným hrám.
STOPOVÁNÍ Zasychající bláto je dokonalé místo pro stopaře a detektivy. Děti rády sledují, kdo tu chodí či běhá, a některé chtějí hned vyzkoušet, jaké to je, zanechat vlastní stopy v hlíně. Naše víly nám také zatančily netradiční bahenní tanec a i uprostřed toho všeho si udržely svou eleganci.
Když mají příležitost, každé si vybere svůj vlastní způsob blátivých her. Někdo skáče do kaluží, až bláto cáká, jiný trpělivě maluje hlínou a pro někoho jsou spíš lákavé hliněné pokusy. Hlavní je, aby měly děti příležitost své blátivé hry někdy a někde rozehrát. A pokud potřebujete dodat radost a energii do života, přidejte se někdy k nim. Společné blátivé zážitky určitě stojí za chvilkové ušpinění.
BÁDÁNÍ Nenechte se zmást, pro některé malé pozorovatele je nejzajímavější sledovat, jak bahýnko ožívá. Kolik vody je třeba přidat, aby se bláto z hlíny probudilo? Jak ho co nejvíc rozblátit domazlava? A jak to zařídit, aby bláto dokonce teklo?
JESKYNNÍ OBRAZY Při vyprávění o době kamenné by byla škoda malovat jen na papír, chce to větší prostor i štětce.
Vztah k hlíně a půdě se začíná budovat právě ve svobodném blátivém hraní.
I PRO VELKÉ Pokud nabídnete příležitost pracovat s hlínou starším, rádi ji využijí. Malování hlínou je vítaná relaxace, kterou využijete i při učení. Co si povídat v angličtině, jak a co namalujete přírodními barvami? Základ barevné palety je snadný, v okolí sesbíráte různé odstíny hlíny, smícháte je s vodou – a vlastnoruční barvy jsou tu.
BLÁTIVÁ KUCHYŇKA Stačí malý koutek, který ale umí otevřít velký svět fantazie a tvoření. Ideálně dál od míst, kde chcete mít čisto.
STAVITELÉ Pozor, nezapomínejte, že hlína a jíl nabízejí i rozvoj zručnosti a stavitelství. Jak náročné je postavit zídku z kamení a jílu? Co vše používali naši předkové pro stavbu proutěných domků? Jak těžké bylo najít a zpracovat jíl?
PROČ VZÍT JÍL DO HRY?
Jíl je přírodní, levný a odolný a najdete ho na mnoha různých místech. Není divu, že byl jedním z nejstarších stavebních materiálů na světě. Suchý jíl s vodou je skvěle tvárný, ale po nasycení vodou již další vodu nepropouští. Hodí se tak pro stavbu hrází a přehrad.
JÍL Děti moc rády modelují. Co občas vyměnit modelínu za keramickou hlínu nebo ještě lépe vyrazit do okolí hledat zdroj jílu? Krásně se s ním tvoří a pátrání je parádní dobrodružství, díky kterému děti poznají zas o kousek víc místo, kde žijí.
Hrajte si celý rok:
Přes 500 hravých nápadů najdete v knize Svobodná hra nebo na svobodnahra.cz