Když přijela Irena z dovolené v maringotce v Rychlebských horách, řekla svému manželovi Alešovi: „Přála bych si taky maringotku, miláčku.“ Dnes už stojí domeček na kolech na zahradě u jejich zrekonstruovaného stavení kousek od Krásné Lípy.
ZAHRADA JAKO NA DLANI
Pohled k maringotce přes biotop a kořenovou čistírnu odpadních vod. U stavení je venkovní kuchyň s grilem. Zídka tady byla, tu kolem jezírka Aleš vystavěl. Nad stavením vlevo je venkovní terasa na cvičení jógy. Když je sluníčko, stíní ji plachta. Může se tam i pohodlně odpočívat na sedacích vacích.
Stavení využívá vlastní hlubinný vrt na vodu a kořenovou čistírnu odpadních vod. Irena s Alešem jsou eko
i v tom, že rádi opravují staré věci, aby mohly zase sloužit.
IRENA A ALEŠ KUBICOVI Propagátoři pomalého cestování, nekonzumního způsobu turismu a jógy. Maringotka je pojízdná, přijela sem a může odjet. Slouží jako součást jejich penzionu Cottage, odkud má původní červeně natřené francouzské dveře.
VÝHLEDY Na Lužické hory i na zahradu. Vlevo je vidět kořenová čistírna odpadních vod – voda se filtruje přes dvě čisticí zóny v podobě osázených jezírek do třetího, už bez rostlin. „Traviny sekáme jednou za rok, když odkvetou. Jinak je to samoúdržbové,“ chválí si Irena.
Domečku na kolech říkají Irena a Aleš Kubicovi maringotka, ale ve skutečnosti je to starý zemědělský vozík. Bydlel v něm soused, když si tady stavěl dům. „Co koupíme, vypadá vždycky hrozně,“ směje se Irena, „tak jsem si maringotku koupili a Aleš ji dal s truhlářem, elektrikářem a klempířem do kupy.“
Do rekonstrukce domku na kolech se její muž pustil až po opravě staré chalupy, kterou jsme vám představili v loňském vánočním čísle Krásného roku. Aleše ponítila manželka – a co by pro ni jako správný muž neudělal. „Šel jsem smlouvat o cenu maringotky a zjišťovat, jak ji dostat k nám na zahradu,“ vypráví. „Měli jsme tu výhodu, že po nafouknutí kol byla pojízdná a traktor ji po malé místní komunikaci přemisťoval jen kilometr. Místo jsem předem připravil do roviny, aby lidi nespali z kopce. Na to, aby všechna kola stála
v rovnováze, doporučuji použít dva hydraulické hevery. Celá váha objektu by ničila kola, proto podepírají konstrukci maringotky nosné prvky. Co se týká vybavení, předem jsem si udělal amatérský náčrtek, tedy kde chceme nábytek, zásuvky, jak otevírat dveře a okna, kudy povede přívod elektřiny.“ Aleš zmiňuje i další vychytávku: „Až budete zateplovat podlahu montážní pěnou, vezměte si starou čepici, z vlasů jsem ji vyčesával tři dny.“
INTERIÉR Z ČESKA Postele jsou od truhláře na míru, české je povlečení, ručníky, polštářky. Látky kupuje Irena v České Kamenici. V kuchyňce si uvaříte čaj nebo kávu, ale vodu sem Aleš nezavedl, podle něj je to pro tento typ maringotky nereálné a hlavně – všechno potřebné příslušenství je v sousedním stavení.
JEDNODUCHÝ A FUNKČNÍ DESIGN Nábytek vyráběl kamarád truhlář, dveře jsou také od něj na míru. Obložení je původní, nově natřené. Obrázky vytvořila z přírodnin a dokreslovala tužkou a tuší výtvarnice Zdenka Morávková. Aleš sehnal po bazarech staré černé bakelitové vypínače, zásuvky, lampičku i světlo. Na vytopení maringotky (jednoduše zateplené ovčí vlnou) stačí 2kW elektrická kamínka.
LAMPA Z KAPRADÍ Stínidlo vyrobila výtvarnice Jana Ruská. Kapradiny manželé milují, navíc rostou všude okolo.
MOTIV KAPRADÍ Pryskyřičné stolky jsou dílem Jany Ruské. Oblíbené kapradiny tady najdete i na polštářích s výšivkami od švadlen Sylvie Malyszové a Lenky Meszárošové.
Odtud je krásný pohled na národní parky České i Saské Švýcarsko.
V zahradě je více takových „hnízd“ pro odpočinek.
KOLOBĚH VODY
Biotop v zahradě vznikl docela rychle, je to zjednodušeně řečeno díra v zemi, potažená jezírkovou fólií a napuštěná dešťovou vodou. Pak přibylo molo a kamenná zeď. „Tomuto místu se říká Na Kamenné Horce, takže když jsme stavěli čistírnu odpadních vod a jezírko, kamenů jsme vykopali celou hromadu. Jezírko má filtraci a přítok. Když v létě zaprší, déšť ho uživí,“ říká Irena. „K biotopu se stahují motýli, vážky… Voda je zvlášť pro děti nekonečný zdroj zábavy.“
OKNA S VÝHLEDY „Naplánujte si orientaci maringotky, ať ji nemusíte otáčet traktorem nebo bagrem o 180° jako já,“ radí Aleš.
ZELENÁ STŘECHA Na kůlnu zvolil Aleš jednodušší skladbu vrstev izolace, než se běžně doporučuje. Osvědčilo se mu to.
EKO ŽIVOTNÍ STYL
Manželé se snaží o ekologický přístup k získávání zdrojů. Vodu, které je dostatek, berou ze země. A co si vezmou, vrátí přírodě díky kořenové čistírně odpadních vod. „Vodou zaléváme, a kdyby se poslední jezírko čistírny přeplnilo, odejde voda vsakovací trubkou do okolí.“ Stejně by chtěli hospodařit s energiemi. „Snížíme spotřebu tepelným čerpadlem, pak solárními panely a jednou třeba i díky větru,“ plánuje Aleš.
Více info na: cottage.cz
PRO DĚTI Chaloupka bývá nejvíc obléhaná stejně jako pískoviště nebo mělké břehy biotopu.
KYTKY ZE ZAHRADY Pomalu ji osazují. Je tu chladno a větrno, ale daří se tady růžím, levandulím, obecně bylinám. Pěstují i květnatou louku.