I vy můžete mít doma za oknem mikrofarmu
Známe způsob, jak pěstovat výhonky plné vitamínů, minerálů a antioxidantů. Doma, ve stylových designových klíčících miskách a využívat k tomu třeba odřezky zeleniny, které by se jinak staly odpadem.
Nabízíme vám hned dva možné způsoby. Čerstvé výhonky a rostlinky můžete získat klíčením ze semen (microgreens) nebo obrůstáním natí z nevyužitých částí rostlin a zeleniny, kterou zpracováváte v kuchyni. To se anglicky nazývá regrow, česky pak re-pěstování.
Za pomoci výhonků a rostlinek obohatíte a vylepšíte váš jídelníček po mnoha stránkách – může být barevnější, obsahovat více vitamínů A, D, a E a minerálů jako je hořčík, železo, či fosfor a vést k přípravě zdravých moderních receptů. Navíc vás to bude bavit.
Taková řada pozitivních dopadů a přitom je pěstování dostupné a snadné a pro výhonky stačí udělat pár kroků k okenní římse. A protože vše pěstujete doma, živé zelené výhonky jsou k dispozici i v zimě. Právě v tomto období dává smysl tělo trochu podpořit.
Co budete potřebovat?
Klíčení i obrůstání se daří v designových pěstebních miskách. Microgreens v nich vyrůstají buď na podložce z perlanu – celulózového vlákna, nebo na speciálním absorpčním gelu. Regrows si vystačí se samotnou vodou. Misky pořídíte ve stejném designu samostatně, nebo v podobě farmičky se spojitou spodní miskou. Misky, stejně jako farmičku, pořídíte v barvě slonová kost, která ladí s každým interiérem. Zajímavá je i druhá nabízená barevná varieta, kdy je do původního béžového materiálu jako barvivo výrobcem přidávána kávová sedlina.
Vysévat a klíčit je možné semínka jetele, rukoly, vojtěšky, hořčice, červeného zelí, ředkviček a řadu dalších. Ideální je nakupovat je v bio kvalitě. Některé z vyklíčených rostlinek jsou pak chutí podobné dospělým rostlinám (třeba rukola), další jsou chuťově spíše neutrální (vojtěška) a některé si pro svou sladkou chuť zamilují děti (červená pšenice).
Pro obrůstání jsou ideální odřezky mrkve, pórku, červené řepy, řapíkatého celeru a římského salátu.
Jak na pěstování microgreens?
→ První den vás čeká pár minut přípravy – perlan 2 min, absorbční gel 7min (s 5min pauzou ;-)).
→ V dalších dnech se kocháte, těšíte, rosíte semínka a později klíčící rostlinky a měníte vodu.
→ Přibližně 5–10 den sklízíte výhonky a mlsáte.
→ Když je kompletně sklizeno, asi 3 minuty vám zabere úklid a příprava na příště.
Při pěstování na vás nečíhají žádné záludnosti. Jediné, na co je důležité myslet, je rosení, které zabrání vyschnutí klíčků. A samozřejmě výměna vody a údržba pomůcek, což jsou taktiky, díky kterým se vyhnete hnilobě a plísním.
Jak pěstovat regrow?
Celer, pórek nebo římský salát seřízněte odspoda a do vody ponořte část s kořínky. Pórek začne pomalu dorůstat středem. Celer a salát obrazí novými lístky. Mrkev, nebo řepu skrojte v části, ze které vyrůstá nať, a ponořte do vody řezem.
V případě regrow je stěžejní pravidelně měnit vodu, abyste zabránili vzniku a množení bakterií a hnilobě.
Zkoušet a experimentovat se dá prakticky donekonečna. Až zjistíte, že na tvarohové pomazánce jsou nejlepší klíčky hrachu, čeká vás objevování, že k vajíčkové se nejvíc hodí malé rostlinky hořčice a do dýňové polévky posyp z pražených slunečnicových semen míchaný s regrow plátky pórku.
Nechte si chutnat.
Klíčící misky Microgreens vyrábí Plastia, česká rodinná firma z Vysočiny. Svými výrobky usnadňuje cestu za šťavnatými rajčaty či stále zelenými pokojovkami i úplným začátečníkům. Cílem Plastie je vyrábět takové produkty, se kterými budete pěstovat co nejdéle. Více informací na www.plastia.eu