Ačkoliv je Karlovarský kraj díky léčivým pramenům a s nimi spojenými vzácnými přírodními jevy považován především za kraj lázeňský, nachází se na jeho území také velké množství hradů a zámků, z nichž jsou mnohé spojeny s velice významnými osobnostmi evropské i české historie. Některé z nich bychom Vám touto cestou rádi alespoň z části představili, a proto Vás srdečně zveme na jejich stručnou prohlídku.
Naši cestu za poznáním začneme ve městě Bečov nad Teplou, kde se na vysoké skále uprostřed hlubokého údolí řeky Teplé tyčí majestátní hrad s přilehlým zámkem, sestupující na skalnatý hřbet s malebným městečkem. Hrad samotný byl založen na přelomu 13. a 14. století a již od svého vzniku byl vždy osídlen významnými a často také nejbohatšími šlechtickými rody své doby. Největší zde uchovávanou vzácností je románský relikviář sv. Maura z počátku 13. století, jež je uměleckým unikátem evropského významu a po korunovačních klenotech je nejvýznamnější movitou památkou na území České republiky.
Dalším skvostem tyčícím se na skalním ostrohu, tentokrát nad řekou Ohří, je nedobytný a pověstmi opředený hrad Loket, který nese stejné jméno jako přilehlé městečko s památkovou rezervací. Jeho vznik se datuje do období vlády Přemysla Otakara I. (1197-1230) a mnohé výsady mu později potvrdil Karel IV., který zde podle pověsti objevil při lovu v loketských lesích horké léčivé prameny a založil město, které dnes nese jméno Karlovy Vary. Dnes se na hradě Loket nachází mimo jiné stálá expozice stavebního vývoje hradu a archeologie, muzeum porcelánu a zbraní nebo čtyřpatrové vězení s expozicí útrpného práva.
Je-li řeč o hradech, nesmíme opomenout původně románský hrad Seeberg-Ostroh, který se stal po svém založení okolo roku 1200 jedním z vojenských opěrných bodů, které vytvářely zázemí při německé kolonizaci Chebska. Jedná se o komplex budov ohraničený hradbami, umístěný nad slatinným potokem. Nachází se zde několik stálých expozic, včetně etnografické expozice představující život venkovského lidu na Chebsku v 19. století.
Chebský hrad, jenž byl vystavěn ve druhé polovině 12. století, je jedinou císařskou falcí na území České republiky. Hrad nechal postavit císař Friedrich Barbarossa z rodu Štaufů a za dobu jeho existence v něm průběžně pobývalo několik významných šlechticů, mezi něž patřil i Přemysl Otakar II, Rudolf Habsburský, Karel IV. nebo Jiřík z Poděbrad. Nejčastěji je však město Cheb spojováno s osobou významného císařského generála, vévody Albrechta z Valdštejna, který zde byl v únoru roku 1634 zavražděn. V Krajském muzeu, které se nachází v tzv. Pachelbelově domě, kde došlo k zmiňované vraždě, můžete obdivovat portrétní Valdštejnskou obrazárnu nebo předměty z vojevůdcovy osobní výbavy.
Opusťme však středověké hrady a podívejme se na tři zámky, které si stoprocentně zaslouží naši pozornost.
Prvním z nich je zámek Kynžvart, ležící v chráněné krajinné oblasti Slavkovský les, uprostřed západočeského lázeňského trojúhelníku. Jedná se o národní kulturní památku, která je ojedinělým příkladem venkovské reprezentativní empírové rezidence a v jejíchž interiérech se nachází unikátní sbírka kuriozit kancléře Metternicha, čítající na 4000 exponátů z celého světa. Zámek se chlubí i jedním z nejrozsáhlejších zámeckých parků v Čechách. Areál dotváří několik rybníků, novogotická kaple, vyhlídkový altán v čínském stylu, řada plastik, pomníků a cizokrajných dřevin. Součástí je také devítijamkové golfové hřiště
Mezi Karlovými Vary a Rakovníkem leží obec Chyše, jejíž ozdobou je stejnojmenný zámek, sídlo hraběcího rodu Lažanských, kde svého času jako domácí učitel působil i mladý Karel Čapek. Historie zámku, který má dnes neogotickou podobu sahá až do druhé poloviny 12. století, kdy na místě zámku stála tvrz. Na konci 16. století zde sídlili Lobkovicové, kteří nechali přestavět gotický hrad na renesanční zámek. Současnou podobu získal zámek až v druhé polovině 19. století, v době, kdy již patřil rodu Lažanských. V roce 1945 byl majetek státem znárodněn. Zpět jej manželé Lažanští koupili v roce 1996 a pustili do obnovy zchátralého zámeckého areálu včetně parku. Díky jejich úsilí došlo k celkové rekonstrukci, včetně znovu zprovoznění pivovaru. V současné době zde tedy můžete kromě obdivování překrásných interiérů zámku ochutnat také výtečné pivo.
Dalším místem Karlovarského kraje, jež rozhodně stojí za návštěvu je zámek ve Valči. Historické jádro Valče vytváří jedinečný a malebný celek skrývající řadu významných barokních památek. Nejvýraznější dominantou je bezesporu místní zámek, který spolu s přilehlými objekty tvoří ojedinělou ukázku vrcholně barokního stavitelství a krajinného urbanismu. V zámecké zahradě byla v první polovině 18. století umístěna velká galerie plastik představující alegorie lidských vlastností z dílny Matyáše Bernarda Brauna. Originály sochy vám představí vnitřní audiovizuální expozice, kterou doplňují světelné a zvukové efekty. Nově si v zámeckém parku prohlédnete také zrekonstruovaný theatron, kde se v minulosti odehrávali společenské akce.