Proč je už v pohádkách žába symbolem ošklivosti a slizkosti? A je vůbec možné, aby rosnička zvládla předpovídat počasí? Jasné je jedno, všechny žáby jsou užitečné a měli bychom je chránit.
Ž áby jsou ukazatelem kvality přírody. Říká se, že čím víc druhů žab, tím čistější příroda. Protože žijí ve vodě, na souši i v mokru, musí jim vyhovovat všechny biotopy. A co žabince, řeknete si… Ty sice mylně odkazují na žáby, ale vlastně s nimi nijak nesouvisí. Jsou to řasy, které rostou ve vodě bohaté na živiny, a jestli jsou ve vodě žáby, nemá na jejich výskyt žádný vliv. Možná si myslíte, že žab je hrozně moc, tak proč je chránit. Zmást nás může třeba ropucha obecná, která je u nás nejběžnější, protože je nejméně ohrožená, její pulce na rozdíl od jiných druhů žab totiž skoro nikdo nežere, často ji vidíme i ve velkých městech. V některých místech tento dojem vyvolává i skokan hnědý. Ostatní druhy žab jsou kromě některých lokalit spíš vzácné. „U nás je nejohroženější ropucha krátkonohá,“ říká biolog Jaromír Maštera z neziskové organizace Mokřady – ochrana a management. „Souvisle se vyskytuje už jen v Karlovarském kraji, jinde jen ostrůvkovitě. Zajímavé je, že vyžaduje obnaženou půdu a narušenou krajinu, dnes už žije jen v těžebních a vojenských prostorech. Například na Českomoravské vrchovině můžeme za kriticky ohroženou a čím dál vzácnější považovat kuňku ohnivou,“ dodává biolog.
Dojem, že jsou žáby přemnožené, mohou vyvolat začátkem června i stovky malých žabek okolo rybníků. Jedna samice totiž klade sice tisíce vajíček, ale ze všech larev nakonec kvůli predátorům a dalším nástrahám prostředí přežije jen několik procent žab. Žáby se páří a kladou vajíčka jen ve stojatých vodách, v tekoucích výjimečně jen skokan hnědý, kterého vídáme po celý rok právě v potoce a okolo něj. Skokan skřehotavý a skokan zelený bývá celoročně zase u vod stojatých. Většina žab ale kromě období rozmnožování vodu trvale nepotřebuje. Samozřejmě v horku ji pravidelně doplňuje a chladí se v ní. A proč nám žáby připadají slizké? Kromě ropuch mají téměř stále vlhkou kůži, aby jim nevysychala. Kůží totiž částečně i dýchají. Opravdu slizké jsou jen brzy na jaře, kdy se přesunují na místa rozmnožování. Sliz je zřejmě chrání před chladem. Obavy vyvolává i jed, v těle ho mají oba druhy kuněk a všechny tři druhy ropuch, pro člověka ale není nebezpečný, pokud by si nedal takovou žábu k obědu. Když si ale sáhneme na ropuchu a pak náhodou do oka, bude nás pálit. A jak je to s legendární předpovědí? „Ano, rosnička umí předpovídat počasí,“ říká Jaromír Maštera. „Ale ne tak, jak by si lidé přáli. Tím, že vyleze po žebříčku nahoru, nám jen řekne, že bude ten den slunečno, když se schová dole ve sklenici, bude zataženo. Žáby oceníme spíš proto, že žerou bezobratlou havěť a jejich pochoutkou jsou komáři,“ dodává.
Z VAJÍČKA PO ŽÁBU
Obojživelníci vyprodukují stejně jako ryby a plazi tisíce potomků. Pulci žab jsou zpočátku býložravci a později všežravci. Bezesporu příspívají ke zvýšení kvality vody. Žerou třeba řasy a uhynulé vodní živočichy.
JAROMÍR MAŠTERA je biolog a ochránce přírody. Zabývá se ochranou a výzkumem obojživelníků.
Kdy žáby kvákají? Nejvíc se ozývají v době rozmnožování, od dubna do června. Samečci tak upoutávají samičky a upozorňují ostatní na vhodné místo pro kladení vajíček. Hlasy jsou tedy zejména svolávací. Ale ozývají se i samičky, u našich žab je takovou výjimkou blatnice skvrnitá. Žáby ale používají i jiné hlasy, třeba únikové.
Jak se liší samci od samiček?
Samci mají hrdelní rezonátor, vlastně takový vak. U rosničky je viditelný i kdykoli v průběhu roku. Nápadné rozdíly jsou patrné například u skokana ostronosého, samci na jaře krásně zmodrají, ale jen na velmi krátkou dobu. Skokani mají zas ztluštělé a zrohovatělé palce na předních končetinách, jimiž se přichycují samice v době páření. Jak můžeme žáby podpořit v zimování? Dobré je nechávat v přírodě a na zahradě hromady dřeva nebo kamení. Když nám žába vleze na zimu do sklepa, podívejte se, jestli z něj může vylézt, aby se pro ni nestal pastí, kde zahyne.
SKOKAN HNĚDÝ Po páření uchopují samci samice v podpaží a samice kladou řetězce vajíček. Snůška v úrovni vodní hladiny a těsně pod ní bobtná do velikosti 10 až 20 cm.
Téměř všechny druhy žab jsou u nás chráněné zákonem. Snažme se nebrat jim biotopy.