Váháte, jak dnes dostat sebe i děti ven? Co vyrazit na odvážnou polární expedici do dálek, které se otevřou hned za vašimi dveřmi!
KULISY Příroda je to nejkrásnější hřiště. Jen si občas musíme nasadit brýle, které vidí krásu, dobrodružství a jedinečnost i na místech, jež známe.
STOPOVÁNÍ Co vše nám prozradí stopy v okolí? Co tu prošlo? Stopař může zanechávat stopy úmyslně, ať víme, kudy bezpečně dál.
SPOLUPRÁCE Jsou místa, kde musí polární výprava spojit všechny síly, propojit své „saně“
do vláčku a překonat náročný úsek cesty.
TRÉNINK Během cesty na nás čekají nerovné úseky. Proto je důležité si sjezdy dobře natrénovat.
POSILNĚNÍ Sníh je vítané osvěžení během výpravy v přírodních oblastech. Ale ještě lepší bývá, když
v základním táboře čeká horký čaj a něco sladkého pro znavené polárníky po náročné expedici.
Když někdy nasněží, můžeme s dětmi vyrazit na běžné bobování a řádění ve sněhu, ale co jednou prožít větší dobrodružství a nechat se ve hře unášet světem fantazie? Stačí tak málo.
Zkuste už při přípravách na cestu ven s dětmi plánovat, co může taková polární expedice zažít. Co vše mohou objevitelé potřebovat? Co vše se může stát dobrodruhům? Z obyčejných bobů jsou najednou saně. Z oblečení se stává polární vybavení, na které bývá dobré nezapomínat, protože venku je silný mráz. Přibalená svačina se stává zásadní zásobárnou živin důležitých pro přežití. Polárníci si mohou dát
i nová jména a rozdělit role. Expedice jistě potřebuje stopaře, vědce, zapisovatele, fotografa a další profesionály.
MALÉ SVĚTY Někdy nemáme čas a prostor vyrazit na velkou výpravu. Malé figurky ale mohou zažít tolik dobrodružství i kousek za dveřmi.
OBJEVY Bádání obalené hravým polárním příběhem je mnohem silnější než pokusy, které děláme běžně. Nechte dětskou fantazii, ať rozehraje objevitelské příběhy, a co největší část bádání a pozorování provádějte venku v přírodě. To je ta nejlepší laboratoř, hřiště i lékárna.
MAPOVÁNÍ KRÁSY Co během výpravy hledat speciální místa, pojmenovat je a zakreslit do mapy? Najednou i známé kouty ožijí.
Když jsme všichni připravení – hurá, expedice začíná! Pokud máme čas, můžeme se ještě před výpravou ven začíst do knížky o dávných cestovatelích, polárních krajích i do jiných sněhových příběhů. Ostřílení výletníci si vyrobí i sněžné brýle, které ochrání oči proti přívalu slunce na bílých pláních. A pokud víte, že nezdoláte velkou vzdálenost, hodí se vzít ven na polární výpravu figurky nebo zvířata a zahrát dobrodružné příběhy na jednom místě v hravých mikrosvětech. Jen se u toho nezapomínejte hýbat. Dnešní polární výpravy samozřejmě provádějí i výzkum. Lze tak sledovat, co tu roste, kdo tady žije, jaké jsou zde zvuky, barvy, vůně, nebo se pustit i do sběru vzorků a zkusit, jak je sníh na různých místech výpravy čistý. Kolik nečistot bude mít sníh ve městě, u silnice, mezi domy, v lese, na polích…? Vzorky se hodí uložit do nádobek a dobře popsat, odkud jsou. Pak se rychle přesunout do tepla a nechat rozpustit sníh přes filtrační papír, filtr na kávu nebo kapesník, který zachytíte gumičkou přes hrdlo zavařovaček či sklenky. Ať si opět výzkumníci nezapomenou popsat vzorky.
Někdy děti polární výpravy tak „chytnou“, že další den chtějí vyrazit znovu. To se můžete ještě lépe vybavit, vymyslet si nový cíl a nachystat si polární brýle proti slunci. Dříve se vyráběly ze dřeva nebo kůže. Nám postačí i tvrdý papír, látka, filc. Tvar je dobré naměřit podle velikosti obličejů polárníků. Otvory by měly být co nejmenší. Děti překvapí, že přes brýle je opravdu něco vidět. Nakonec přivážete dva provázky na stranách – a hurá testovat. Ideálně za slunného dne. Brýle není třeba nosit dlouho, spíš je to pomoc při budování atmosféry, aby každý den mohla být výprava trochu jiná. Dětská fantazie dokáže vymyslet tisíc příběhů a her, jen se občas hodí nabídnout něco, co nastartuje nový zájem vyrazit za dobrodružstvím. A když nenasněží, zaujme polární výpravu nový hnědý sníh. Všude tam, kde je půda
a hlína, zkoumejte její barvu, zrnitost, mazlavost a – co děti hodně baví – kluzkost. Přejeme báječné objevy!
PLÁN Jak je venku? Co si otevřít dveře nebo okno a udělat průzkum? A hned i naplánovat, co dnes jedinečného zažijeme, do jakých světů se vydáme?
VÝROBA Je dobře, když si děti co nejvíc polární výbavy vyrobí samy. I když nedokonale, ale bude jejich, a hlavně si vyzkoušejí zručnost, trpělivost i sebedůvěru, co vše dokážou, když vydrží.
TESTOVÁNÍ A po vyrobení hurá ven, vyzkoušet polární brýle. Opravdu něco skrz ně uvidím? Bude lepší viditelnost za slunce, nebo v mlze? Stačí jen chvilka. Děti pak zase rychle zaplují do jiných her.
ODOLNOST Hodí se vyrobit brýlí hned několik. Na sněhu nebo ve vlhku se papír rychle promočí
a potrhá. Navíc můžete porovnávat různé materiály, velikosti a tvary brýlí. Které budou nejlépe fungovat?