Drobounká, zlatavě ochmýřená kachňátka pobíhající na zahradě mezi kvetoucími pampeliškami jsou těmi nejroztomilejšími posly jara. Spoustu radosti vám ale mohou přinést i v dospělosti jako poněkud netradiční domácí mazlíčci.
NEOCENITELNÍ POMOCNÍCI
Kachny jsou nekonfliktní a nenáročné. Mohou být užitečné jako živé sekačky trávy a likvidátorky škůdců. Hmyz a plži jsou totiž přirozenou součástí kachního jídelníčku. Jejich řídký trus je navíc skvělým hnojivem půdy.
MATEŘSKÁ LÁSKA
Během prvních několika hodin života si kachňata vytvářejí emoční pouto k matce či jiné živé bytosti, které jim usnadňuje učení a přípravu na život v dospělosti. Říká se mu vtiskování. Pokud se ptáčatům budete věnovat krátce po jejich vylíhnutí, pak vás mohou považovat za své rodiče.
Kachna domácí je u nás stejně jako jinde ve světě chována především jako užitkové zvíře. Pečená, se zelím a houskovými knedlíky patří k nejvyhledávanějším pochoutkám české kuchyně. Měkká a teplá peřina
z kachního peří je zase snem mnoha náruživých spáčů. Kachní vajíčka u nás sice tolik populární nejsou, ale například v Anglii jsou nepostradatelnou součástí tamní kuchyně. Výhodou kachny je, že se dá velmi rychle vykrmit a je výbornou nosnicí.
KACHNA JAKO OKRASNÝ PTÁK
Na druhou stranu ji můžete chovat i jako domácího mazlíčka. „Jestliže je kachně od začátku zvyklé na svého majitele, můžete ho při troše trpělivosti naučit přiběhnout na zavolání a za svým páníčkem i chodí. Pokud pomineme chov pro zlatavou nedělní pečínku, můžete si pořídit různé druhy okrasných kachen – kachničku mandarínskou, kachničku karolínskou a další, které jsou ozdobou každé zahrady či většího dvora. Mají opravdu nádherné zbarvení. Uspokojení přináší i chov samotný – starost o zvíře, radost z jeho prospívání a pochopení zásad péče hospodářského zvířete. Především děti si díky němu uvědomí, že maso neroste v mrazáku nebo v polici,“ říká Karel Nusl, vedoucí střediska chovu kachen ve společnosti Blatenská ryba.
SYMBIÓZA KACHEN A KAPRŮ Kachna je vodní živočich, její potravou jsou ve volné přírodě mikroorganismy, které získává zobákem z bahna vodních nádrží. V přirozeném prostředí bývá kachna často chována v kombinaci s kapry. Ptáci totiž svým trusem a zbytky potravy obohacují vodu o živiny.
Kachna je sice vcelku nenáročný opeřenec a péče o ni je poměrně jednoduchá, svá úskalí ale má. Problém mohou být různá onemocnění včetně těch infekčních, která se v hejnu velmi snadno šíří. „Mezi nejběžnější nemoci patří bakteriální infekce, jež jsou léčitelné jako u lidí antibiotiky, dále virové choroby. V současné době asi nejvíc hrozí avirární influenza (ptačí chřipka), proti níž pomáhá pouze oddělení domácí drůbeže od volně žijících ptáků a zamezení divokým opeřencům v přístupu ke krmivu. V omezené míře se ptáci dají i vakcinovat. Obecně lze však říct, že kachny jsou proti nemocem velmi odolné, pokud zachováte základní chovatelské postupy a hygienu při jejich chovu,“ ubezpečuje Karel Nusl. Další komplikaci znepříjemňující váš chov kachen mohou představovat zvířata, která je loví. „Nejlepší ochranou proti srstnatým predátorům, jako je kuna, liška, pes či kočka, je dokonalé zabezpečení chovu oplocením a uzavíráním ptáků na noc do přístřešku,“ uzavírá Nusl.
VODNÍ ŽIVEL Kachny vodu zbožňují stejně jako děti. Je ale důležité, aby byla čistá a měla možnost cirkulace. Stojaté rozbahněné brouzdaliště ptákům ke štěstí nestačí.
KACHNÍ VEJCE Kachna snáší vajíčka časně ráno po východu slunce. Na rozdíl od těch slepičích mají mírně nazelenalou barvu. Někdy mohou být i čistě bílá.
V BEZPEČÍ Před opeřenými predátory, jako je jestřáb, krahujec, vrána nebo krkavec, ochrání kachny jen sítě či voliéry.
KAREL NUSL vedoucí střediska chovu kachen ves polečnosti Blatenská ryba
Jaký druh kachen je na chov nejlepší?
Kachny jsou na chov nenáročné. Musíte jen dodržet několik základních pravidel. Doporučuji především kachnu pekingskou či kachnu pižmovou, případně u nás velmi populárního indického běžce. Příliš práce nebudete mít ani s kříženci, jako jsou barbarie nebo mulardi.
Čím se kachny krmí?
Na začátku chovu je vhodná krmná směs. Seženete ji ve většině chovatelských potřeb. Později kachnám stačí obilné šroty, brambory, celé obilí nebo kopřivy. Zelená pastva je dobrá jako doplněk. Kachny pižmové a indičtí běžci rádi loví hmyz nebo plže. Proto se jim do krmení přimíchávají živočišné bílkoviny, například tvaroh, vejce či kvasnice.
Musí být v kachním výběhu vodní plocha?
Vodní plocha není vždy nutná, je ale žádoucí. Kachny vodu milují.