Svetry, které nekoušou, hebce vás objímají a vypadáte v nich jako dáma nebo gentleman milující přírodu, plete Josef Vratislav Drábek v chalupě na Vysočině. Inspirujte se jeho hřejivou módou…
S pletením je to jako s háčkováním nebo šitím. Mnozí z nás to někdy zkoušeli, někoho to nadchlo, jiný jehlice schoval tak důkladně, aby je už nikdy v životě nenašel. „Zkoušel jsem pletení zprvu jako relaxační metodu. Uklidňovalo mě,“ říká Pepa Drábek. „Dřív měl skoro každý babičku, která pletla, ta moje ale zemřela dřív, než jsem se jí na pletení stačil zeptat. Pletla i na mě, ale byla to doba, kdy i mohér kousal.
O jednom víkendu nám dětem nabídla, ať si vybereme svetr, jaký chceme, a za týden tam svetr byl, ale úplně jiný, než jsme si představovaly. Třeba podobný zelený, jako mám na sobě, ale ve vlně byla brutálně lesklá nitka, v mých očích tak úplně jiný svetr.“ Pepa dnes plete svetry nejraději podle jasného zadání a při výběru materiálů nemá problém sehnat jakoukoliv vlnu. Rukávy nesmějí být krátké a průramky úzké. Zvlášť ženy se můžou ve svých svetrech „utopit“ – díky lehoučkým materiálům vládne svetrová móda XL a XXL, délka se různí víc.
JOSEF VRATISLAV DRÁBEK Používá desítky jehlic různých velikostí. Snaží se moc nerozptylovat, oka jsou pak jedno jako druhé.
KLUBÍČKA Alpaka s vlnou nebo mohér s hedvábím jsou trvanlivé a příjemné materiály.
„Takhle nahazuju vlnu,“ ukazuje Pepa, „potřebuju ji chytit a tady protáhnout. A už mám očko. Stále se to opakuje. Ještě si upletu jednu řadu,“ říká muž, který pletl svůj druhý svetr Tereze Maxové, která mu jako jediná zareagovala na zprávu, když s pletením začínal. „Svetr pletu zhruba čtyři dny, když jsem rychlý.
Od rána do večera, jen si odskočím uvařit oběd. Vím, že nemá jedinou chybu. Když ji udělám, vrátím se
a opravím ji. Chci, aby byly svetry dokonalé,“ říká po pravdě Pepa. Bereme do ruky rozpracovaný svetr, výstřih ve tvaru V vypadá široký, ale až ho nabere na jehlice a naplete, otvor se stáhne. Ukazuje nám ještě, jak přišívá rukávy. Pletení se věnuje ve volném čase a za čtyři roky ho neomrzelo: „Nejraději pletu v jednom kuse, i mnoho hodin, to utahujete stejně silně. Nedoporučuji plést venku, když jsou pařáky, stačí, když máte trochu vlhké prsty a vlnu zbytečně moc utáhnete. Rád přitom poslouchám rádio nebo televizi, přepínám jen filmy s titulky.“
MATERIÁLY A PRANÍ
Plete z alpaky, což je jedna z nejvybranějších a nejvíce ceněných vln na světě. Pochází ze srsti domestikovaných lam alpak, chovaných ve výškách přes 4 000 metrů nad mořem, hlavně v Peru,
a zpracovává se ručně. Dnes je populární u světových módních návrhářů. Díky tomu, že je dutá, je lehčí
a teplejší než ovčí vlna. Navíc neplstnatí a příliš se nemačká. Možná nevíte, že alpaky produkují mnohem více vlny než ovce, ale s minimálním ekologickým dopadem. Neničí totiž přirozenou vegetaci a jedí mnohem méně než ovce. Saháme na další klubíčka, tentokrát je to mohér s hedvábím. Nadýchané bochánky, lehoučké, jemně lesklé. Mohér pochází z angorské kozy a je jedinečný svou délkou a leskem. Nehledě na lehkou váhu je velmi odolný a pevný. „Svetry je třeba prát v ruce, důležité je namíchat si předem vodu,“ radí Josef. „Nepřidávejte při praní horkou nebo studenou, svetr to zjistí! Vymáchejte, vymačkejte vodu a rozložte na sušák s ručníkem. Všichni víme, že pletené věci vyžadují rovinu, aby se nevytahovaly. Dámy mají rády rozparek po stranách, a když je svetr vzadu trochu delší než vpředu,“ popisuje ještě své zkušenosti. „Vyberou si z mé nabídky typ svetru, barvu, a občas chtějí taky něco extra. Pánské svetry jsou specifičtější, protože větší velikosti chlapům nesluší.“ U čepic se Pepa letos zaměřil na modré, šedé a béžové tóny… Byly vyprodané během osmi hodin. Ptáme se, jaký model byl nejsložitější. „Dělal jsem obrovské pončo, vyplétaný vzor ze čtverců, pletl jsem ho mámě, dalo mi moc práce, do toho bych se určitě už nepouštěl,“ směje se na rozloučenou.
ČEPICE Oblíbené jsou ty krásně hřejivé se širokými okraji. Na barvě až tak nezáleží, jen nesmějí být příliš překombinované.
DEKA Pepa začal hnědým pruhem a postupně naplétal další barvy, které se mu do kombinace hodily. Deku má na posteli, na letošní zimu se bude hodit…
SESTAVOVÁNÍ Sešívání jednotlivých dílů je radostným finále.
GALERIE Pepa má doma na stěně v šatně vystavené fotografie svetrů a jejich slavných majitelek, například Taťány Kuchařové nebo Lucie Bílé. „Budu mít v budoucnu na co vzpomínat,“ těší se
ZNAČKA
Název odpovídá výsledku. Když pletete s láskou, je to na svetru vidět. Cítíte se v něm prostě božsky.
Více se dozvíte na:
Instagram @bozisvetry,
FB Boží svetry