Jsou rostliny, po kterých v zimě nezůstane ani památky, maximálně nevzhledná hromádka zetlelého listí. Po jiných zbudou plody, zajímavá semena, bobulky. A pak jsou ještě takové, které po sobě zanechají něco, nad čím rozum zůstává stát – umělecké dílo přírody.
MĚSÍČNICE VYTRVALÁ Jemný dech větru navždy uchovaný v průsvitném pouzdře. Celý plod měsíčnice (šešulka) je konstruován jako létající zařízení a umožňuje šíření semen větrem.
MĚSÍČNICE ROČNÍ Stonky s nerozpuklými šešulkami jsou esteticky naprosto dokonalé, ke zdůraznění své krásy nepotřebují nic dalšího. Díky pevnosti a délce vyniknou stonky i ve větší kompozici.
Když ji potkáte v přírodě v době kvetení, nejspíš vás ničím nezaujme. Oba druhy měsíčnice jsou v květu sice krásné, ale nijak pozoruhodné. Jejich velká chvíle přichází až na samém sklonku jejich života – ostatně jako u mnoha slavných hudebních skladatelů a výtvarných umělců po nich zůstává totiž něco, co lze
s určitou nadsázkou označit za nesmrtelné dílo. V přírodě samozřejmě nic jako nesmrtelnost neexistuje, takže pokud si suché stonky obsypané plody měsíčnice neodnesete domů a neochráníte je před vlivy počasí, zaniknou spolu se vším ostatním ve spršce podzimních dešťů a nakonec pod tíhou sněhu, rozplynou se do nicoty a jediné, co po nich zůstane, budou semínka jako příslib naděje a opakování cyklu života v následujícím roce. Měsíčnice, možná více než jiné rostliny, symbolizuje jednak sílu přírody, sílu života, který si vždy najde cestu, jak překonat nepřízeň živlů a obnovit se i ze zdánlivé prázdnoty.
V naší přírodě můžete na měsíčnici narazit častěji, než byste čekali. Rostou u nás oba dva druhy – měsíčnice vytrvalá (Lunaria rediviva) a měsíčnice roční (Lunaria annua). Svůj název dostala rostlina právě pro nezaměnitelný vzhled plodů, které září a lesknou se zvláštní přízračnou barvou jak na plném slunci,
tak i při svitu měsíce.
KRÁSA, KTERÁ ZMIZÍ Po jednoleté rostlině měsíčnice roční na povrchu půdy nic nezůstane. Další generace bude zajištěna semeny v šešuli, která vyčkají v půdě, až se plod vlivem změny vlhkosti otevře.
SEMENA Mají vysokou klíčivost
a vzcházejí zjara.
ELEGANTNÍ MINIMALISMUS PŘÍRODY Usušené stonky s plody měsíčnice roční vydrží dlouhé roky
v nezměněném stavu. Při úklidu je stačí opatrně ofoukat od prachu.
ROMANTICKÁ ROSTLINA
V rámci vysokoškolských studií jsme měli volitelný předmět geobiocenologie, což je nauka o propojení jednotlivých složek krajiny a jejich vzájemném působení, zejména o rostlinných společenstvech. Vyučujícím byl legendární docent brněnské lesnické fakulty Jan Lacina, který dokázal poutavě předávat obsah učiva spolu se svou láskou ke všemu živému. Vodil nás po svých oblíbených lokalitách Svratecké hornatiny a ukazoval nám místa, která se nám vryla do paměti i díky veršům a různým poetickým průpovídkám, jimiž výuku doprovázel. K jednomu takovému místu jsme se prodírali hustým lesem, sem tam s trním i podmáčenou půdou, až jsme došli na nenápadný kamenitý svah porostlý měsíčnicí. „Měsíčnice je milostná rostlina,“ sdělil nám. Bylo nám dvacet, takže jsme chtěli slyšet úplně všechno, ale žádnou pikantní historku už nepřidal. Nebyl to jeho styl, duší byl básník a umělec. Nechal nás, ať si zbytek dotvoříme sami ve své fantazii. Nezvyklým vzhledem vyvolávají suché stonky a plody měsíčnice řadu otázek, ale
i inspirace a vzpomínek – možná je měla na toaletním stolku vaše maminka, nebo vám rostla v tajném koutě zahrady a dívali jste se přes ně na mraky jako přes kouzelné sklíčko? Ostatně vypěstovat si ji není těžké. Ve volné přírodě vyhledává spíše pohostinná i zcela zastíněná místa pod stromy, vyhovuje jí kyprá půda bohatá na živiny. Semena měsíčnice roční stačí rozhodit na jaře na povrch záhonu a mírně přihrnout půdou, měsíčnici vytrvalou se vyplatí ze semínka předpěstovat a na záhon vysazovat pěkně vyvinuté rostlinky. Měsíčnice vytrvalá patří mezi ohrožené druhy naší přírody, pokud na ni v lese narazíte, jen u ní chvíli postůjte, třeba ve vás vyvolá nějakou vzpomínku nebo touhu – je to přece milostná rostlina.
VĚNEC Ačkoli je sušená měsíčnice hodně křehká, pracuje se s ní dobře. Věnec vypichujte do pěnového základu, při použití vázacího drátu a tavné pistole snadno dojde k poškození.
KYTICE Tato vazba je přímo určená k dlouhodobému uchování.
HRA SE SVĚTLEM K lepení šešulek stačí arabská guma nebo jiné lehké lepidlo na vodní bázi. Využijte průsvitného efektu pro aplikaci na sklo svícnu – samozřejmě v bezpečné vzdálenosti od plamene.