Jestli máte volnou sobotu 7. prosince, jeďte se podívat na Valašský mikulášský jarmek do Valašských Klobouk. Potkáte tolik čertů jako nikdy, ale taky se setkáte s mladými kluky, pro které je správnou chlapskou výzvou dobře zatančený odzemek.
Městečko s malebným náměstím se při Valašském mikulášském jarmeku zaplní lidmi tak, že by pomalu špendlík nepropadl. Poslední roky se odhaduje návštěvnost kolem 20 000, a to to na začátku, v roce 1991, byl jen malý trh, po kterém se prošel Mikuláš s několika čerty. To, co z jarmeku dělá podle České národopisné společnosti nejvýznamnější počin, je určitě koncentrace nadšení a chuti udržet jedinečné řemeslné i folklorní tradice a předat je dál.
KAŽDÝ ČERT JINÁ VES
Jedním z největších unikátů, který usiluje o zapsání do seznamu nehmotných památek UNESCO, jsou například čertovské družiny, které mají ve Valašských Kloboukách i okolních vsích svoje charakteristické rysy. Když se pak všichni na jarmeku sejdou ve společném průvodu, je opravdu na co se dívat! Všechny skupiny vodí Mikuláš (tady se mu ale říká Svatý) doprovázený anděly. V průvodu nechybí ani smrtka „krkaňa“. S vyřezávanými dřevěnými maskami působí opravdu hrozivě čerti ze Štítné nad Vláří, domácí čerti z Klobouk oblékají chundelaté červenočerné kostýmy a stejně barevně mají pomalované i tváře. Čerti ze Závrší si podle vzoru svých předků oblékají slaměné suknice a v rukou nosí větvičky jalovce – ten mají i v Nedašově.
Z Lačnova přijíždějí pekelníci oblečení v beraní kůži, hlavu jim zdobí kravské rohy s ježčími bodlinami a v ruce drží vidle. Čerti z Francovy Lhoty jsou vylepšení barevnými pentlemi, ve Študlově je typická více než padesát let stará maska, takzvaná košutí hlava, což je kůže z kozlí hlavy. V Lidečku po vesnicích „létají“ čerti v ovčích kůžích přepásaných řetězem s „křampály“ a na hlavách mají beraní nebo kozí rohy, na čele a na rukávech nosí našitou ježčí kůži. Čerti z Lužné na sobě mají zvonce, kterým se říká žblonce, s nimiž se „žbráňá“. Čerti z Francovy Lhoty nosí masku „larvu“ z ovčí kožešiny, na hlavě mají klobouk s chocholem z barevných mašlí a kromě řetězu se zvonci nosí také sochor, silnou hůl s dvojitým řetězem.
RUŠNO NA TRŽIŠTI
Venku na tržišti, ale i v teple v muzeu a v dřevěnicích na Kosence, u Pivečků, u Pechanců či Janíků můžete zastavit čas při pozorování tradičních řemesel, ochutnáte frgály i zabijačku. Během jarmeku probíhají také nejrůznější soutěže: strašák do zelí, najlepší kysané zelé, najlepší starostovská slivovica, najpěknější jablúčko, najpěknější mikulášský perník, upeč třeba chleba, pečení páni. Zajímá mě, jak se hodnotí starostovská slivovica? „Lahve posílají do soutěže okolní starostové,“ vysvětluje mi tisková mluvčí zdejší radnice Lenka Zvonková. Má radost, že se loni sešlo osmadvacet vzorků, a to nejen z regionu, ale i ze Slovenska nebo z Francie.
VESELO NA JEVIŠTI
Dalším centrem jarmeku, kde se lidé s chutí zastaví a zahřejí, je kulturní dům. I tady to voní čerstvými koláčky a perníkem, ale hlavně je tu slyšet zpěv a energický dupot tanečníků. V hledišti převažují místní, rodiny, tetičky a strýcové, dojaté stařenky, vzpomínající na své protančené mládí. Žádná atrakce pro turisty. Když máte možnost strávit tu celý den, nespěchat a pozorovat jednotlivé soubory, mluvit s vystupujícími po jejich sólu a přijímat tu radostnou energii, uvědomíte si, že všechny ty mladé lidi přivádí na pódium spontánní a upřímná radost z folklorních písniček a tanců.
Vidět a slyšet naživo domácí Dúbravu, Klobučan, Valašku, Dúbravanku nebo Karpatky je zážitek, stejně jako přátelské soubory z ostatních míst Valašska. Zvlášť při přehlídce tanečníků odzemku je dobré stát co nejblíž, aby vám neunikl ani pohyb, abyste nepřišli o jediné gesto, vypovídající o smyslu a důležitosti umění tohoto tance i mezi dnešními mladými muži. Vžijte se do jejich kůže a představte si, jaké to je, být sami za sebe na pódiu nabitého sálu!
Po valašsky od země, kto mi kozy zažene? A ja by ich byl zahnál, ale sem sa vlka bál. Štyri kozy, pátý cap, kto vyskočí, ten je chlap! A ja by byl vyskočil, ale sem sa zatočil.
DO KLOBOUK S MATĚJEM
Pro cestu na jarmek můžete zvolit jízdu historickým vlakem taženým parní lokomotivou Matěj. Mezi pasažéry nebude chybět Mikuláš s čertem a andělem, takže cesta tentokrát uběhne opravdu rychle. Vlak se vypraví na cestu z Valašského Meziříčí a jeho přesný jízdní řád bude zveřejněný na webových stránkách www.jarmek.cz.