Provolávání slávy určené panovníkům je u tulipánu naprosto na místě. Bez debaty je to totiž on, kdo vládne jarním květinám, a kdyby to náhodou nebylo zřejmé, nosí pro jistotu na hlavě královskou korunu.
Prostě tulipán. Po narcisech, které příchod jara oznamují, tenhle zářivě zbarvený drahokam jaru vládne. Ikdyž už na všech stromech zpívají ptáci jako oživot, bez špiček modrozelených listů, které prorážejí hlínu jako kopí divokých domorodců, prostě nelze použít floskuli, že „jaro je vplném proudu“. Je to jako svelkolepým plesem – teprve tehdy, až se dostaví král, se veselí může rozjet ve velkém anaplno.
Tulipánová mánie
Tulipány se do našich končin dostaly přes Holandsko zOsmánské říše (zdnešního Turecka) v16. století. Nizozemský průkopník moderní botaniky aodborného zahradnictví Carolus Clusius sepsal vroce 1592 první publikaci otéto rostlině anutno říct, že si tím pěkně zavařil. Po vydání knihy totiž doslova přes noc nastala po tulipánech taková sháňka, že Clusiovi, rovněž přes noc, někdo vyraboval zahradu aodnesl zní všechny cibule tulipánu. Vpolovině 17. století Holanďané tulipánům propadli celonárodně. Tulipány byly tak populární, že měly na svědomí první ekonomickou bublinu, všeobecně známou jako tulipánová mánie – ladné křivky apestré barvy těchto květin pronikly na nejslavnější obrazy, porcelán, tapiserie či motivy tkaných textilií akrajek, za tucet cibulí nově vyšlechtěné odrůdy byli tehdejší zájemci ochotni zaplatit ekvivalent dnešního milionu! Než bublina splaskla atrh se zhroutil, sloužily cibule dokonce jeden čas jako alternativní měna. Jen si to představte – kupujete měšťanský dům azaplatíte bedničkou cibulí, ukterých navíc není jasné, jestli ajak vykvetou.
Pěstitelská alchymie
Přivést tulipány ke kvetení je totiž vjistém smyslu alchymie. Pokud jimi máte zaplavenou zahradu asamy od sebe vykvétají rok co rok se železnou pravidelností, asi se divíte, co na tom může být složitého. Zřejmě máte štěstí na souběh okolností – perfektních podmínek v podobě propustné a živinami dobře zásobené půdy, absenci škůdců a jednoduchou spolehlivě kvetoucí odrůdu. Tulipány nejlépe prospívají v humózní a dobře propustné půdě na plném slunci, chráněné před větrem. Nesnášejí vlhkost a přemokřená půda může způsobovat zahnívání jejich cibulí. Před výsadbou do půdy zapravte bohatou dávku kompostu. Je-li půda těžší, můžete ji vylepšit přidáním dílu hrubého písku. Máte-li obavy z hryzců, vysazujte cibule v ochranných koších z plastu nebo z drátěného pletiva. Při výsadbě vyřaďte všechny cibule, které jeví sebemenší známky poškození – mohou být napadeny plísní a znehodnotit všechny ostatní. Mezi jednotlivými cibulemi nechte rozestup zhruba na velikost dvou pěstí, vysazujte do takové hloubky, aby výška vrstvy zeminy nad pupenem odpovídala dvoj- až trojnásobku výšky cibule. Obecně vzato je tulipán z botanického hlediska trvalka. Staletí šlechtění však oslabila schopnost rostliny vykvétat spolehlivě každý rok, proto s nimi mnoho zkušených zahradníků zachází jako s letničkami, pravidelně je vyrývají a přes léto uskladňují. Cibule se vysazují na podzim předtím, než promrzne půda. Jako u všech cibulovin se většina jejich životního cyklu odehrává pod zemí a vrcholí právě jen v krátkém období dubna a května, kdy vykvétají. Po odkvetu jejich listy ještě pár týdnů sbírají sílu a ukládají živiny do cibule, než zatáhnou a zmizí zase až do příštího jara. Když vykopete cibuli tulipánu uprostřed léta, není to ta, kterou jste sázeli minulý podzim – je to její dcera. I když je totiž tulipán v plném květu, cibule se pod zemí dělí a zakládá novou generaci.
Spolehlivé kvetení
Pokud se rozhodnete pro vyrývání a skladování cibulí, nenechte odkvetlý tulipán nasadit na plod a zvadlý květ odstřihněte. Asi za šest týdnů můžete cibule vyjmout z půdy. Správný čas, kdy listy takzvaně zatáhly, poznáte podle toho, že jsou zcela zežloutlé a seschlé – rostlina si z nich stáhla všechny potřebné živiny pod zem do cibule. Vyrývejte je opatrně rycími vidlemi, očistěte je a nechte uschnout. Poškozené cibule vyhoďte. V bedničkách nebo síťovaných vacích vydrží na teplém, tmavém a dobře větraném místě při teplotě 18–20 °C až do podzimu, kdy je znovu vysadíte. U starších cibulí je opakované kvetení vždy nejisté, proto je vysazujte na méně významná místa nebo do nádob, kde nebude taková škoda, když na jaře znovu nevykvetou.
Tulipány ve váze
Odcházíte z obchodu s prázdnou, protože jste si už vyzkoušeli, že vám tulipány dlouho nevydrží? Stačí vědět, jak o ně pečovat. Abyste maximálně prodloužili životnost tulipánu ve váze, vždy seřezávejte stonky diagonálně. Nově přinesené květiny zabalte v horní části do papíru a na hodinu až dvě je postavte do ledové vody a poté stonky zkraťte znovu – takto připravené tulipány vám udělají prodlouženou radost. Ve váze totiž vydrží celý týden.