Kopřivy rostou všude,hlavně tam, kde je vůbec nechceme. Boj s nimi nikdy nekončí a kopřiva je vždy o krok napřed. Je také ale všestrannou léčivou i užitečnou rostlinou, která toho nabízí opravdu hodně.
Na jednu stranu je to houževnatý plevel, který nespálí nejen mráz, ale kolikrát ani vražedný mix chemických postřiků, na druhou stranu cenná léčivka a po staletí jistota českých kuchařek a hospodyněk, které mnohdy právě díky pokrmům z kopřiv dokázaly vystrojit hostinu i v časech nouze. A to nejen své rodině, ale i zvířatům – kopřivy byly tradičně součástí krmiva drůbeže, hlavně housat a kachňat, ale i dobytka. Z kopřiv se vyrábějí provazy, za první světové války nahradila pevná kopřivová tkanina nedostatkový len i bavlnu a šily se z ní uniformy, pevné vojenské pytle i deky. Listy i stonky kopřivy jsou pokryty drobnými špičatými chlupy (trichomy). Každý trichom obsahuje palčivý sekret – vedle histaminu a acetylcholinu se dlouho soudilo, že jeho součástí je i kyselina mravenčí, což ovšem novější výzkumy nepotvrdily. Každopádně pálí jako čert. Když o kopřivu zavadíte, konec chloupku se ulomí, sekret se uvolní a způsobí na kůži podráždění a již zmíněnou bolest. Kopřivy dorůstají impozantní výšky, v dobrých podmínkách přesáhnou i dva metry. Kopřiva je typickou rostlinou míst, která byla narušena nějakou lidskou činností a následně opuštěna. Zde se volně rozrůstá a díky svým plazivým oddenkům rychle obsazuje velké plochy. Každý zahradník ví, že useknout kopřivu nestačí, musíte ze země dostat celý její oddenek, který může měřit až několik metrů. A když ho přetrhnete a necháte
v půdě byť jen kousek, kopřiva z něj znovu vyroste. Jako druh nitrofilní, tedy dávající přednost místům s vysokým obsahem dusíku v půdě, může kopřiva posloužit také jako ekologický indikátor – kupujete-li například pozemek, na němž jsou kopřivy vyšší než váš budoucí dům, zvažte napřed investici do půdního rozboru. A pak že jsou kopřivy jen na obtíž!
Jeden z našich nejkrásnějších motýlů je na kopřivách přímo životně závislý. Je to babočka kopřivová (Papilio urticae). Samička klade vajíčka na spodní stranu listu, kde se asi po 2 týdnech vylíhnou housenky a začnou okamžitě spásat vše kolem. Na další listy se přemisťují pomocí vláken. Na kopřivách probíhá také kuklení a proměna v motýla. Housenky babočky kopřivové jsou pokryté trny a výstražným zbarvením, aby odradily případné predátory.