Přírodní jev, který mnohé děsí a jiné přitahuje. Okamžiky po bouři pak nabízejí jedinečný pocit zklidnění a sounáležitosti s přírodou. Víte, co bouřky způsobuje a jak byste se na ně měli připravit?
LOVCI BOUŘÍ Působivé snímky blesků máme k dispozici díky lidem, kteří nejenže překonali přirozený strach, ale bouřky dokonce cíleně vyhledávají, natáčejí, fotografují a pořizují při nich různá měření. V USA se tomuto bláznivému koníčku věnují tisíce lidí.
Strach z bouřky je přirozenou reakcí, kterou nás vybavila matka příroda. Jakmile zahřmí nebo se z temné oblohy spustí první blesk, máme tendenci hledat úkryt. A je to přesně to nejlepší, co bychom měli v daném okamžiku udělat, protože tyto pudy v sobě máme zakódované tisíce let. Samozřejmě nevíme, kolik lidí umíralo na zasažení bleskem v pravěku, ale dost možná to bylo méně než dnes. Lidstvo tehdy pochopitelně nebylo tak početné, ale stejně: pračlověk by nešel jen tak na procházku do hor, aniž by k tomu měl dobrý důvod. My to děláme. A ještě jsme si naši krajinu prošpikovali nejrůznějšími umělými stavbami, které blesky přitahují – skoro každý druhý kopec je dnes vybavený vysílačem nebo rozhlednou. Ty však nejsou zdaleka tím nejhorším, protože bývají podle předpisů osazeny bleskosvody. Hodně rizikové jsou neuzemněné kovové struktury, jako vrcholové kříže.
ÚŽASNÁ PODÍVANÁ Bouřkové mraky patří k nejpůsobivějším meteorologickým jevům a po duze také k těm nejčastěji fotografovaným. Vyvolávají v nás úžas, strach a respekt, provázené touhou zachytit prchavý okamžik. Právě pod nimi totiž dochází k různým světelným úkazům, kdy jsou střídavě nasvícené a zastíněné určité části krajinné scenerie.
PŘÍRODNÍ ÚKRYT
Skála, po které stéká voda, je vodivá a představuje tak obrovské nebezpečí.
KLÍČE V KAPSE
Za tragédií mohou výjimečně stát klíče nebo mince, dokonce i kovová rukojeť deštníku.
Co je to bouřka a jak vzniká?
Bouřky, hlavně ty letní, jsou takovým malým katalogem meteorologických jevů, protože těch se při nich odehraje velké množství. Všechno začíná vývojem bouřkového mraku, kumulonimbu neboli dešťové kupy. Je to typ oblačnosti, který poutá pozornost nejen svým monumentálním vzhledem, ale také tím, jak vzniká. Významnou roli hraje v tomto procesu tzv. tropopauza. To je hranice mezi vrstvami atmosféry a odděluje od sebe troposféru, která je nejblíže zemskému povrchu, od stratosféry. A právě tento předěl dokážou bouřková mračna krásně zviditelnit, protože po jeho dosažení přestávají růst do výšky a rozpínají se do stran – tak vzniká ta pověstná kovadlina. Není to však přísné pravidlo, protože nejeden bouřkový mrak umí vyrůst i nad tropopauzu. To pak na ploše kovadliny vyroste tzv. přestřelující vrchol, který značí extrémně silné vzestupné proudění a mimořádný charakter bouře, kterou provázejí i tornáda a jiné nebezpečné jevy, u nás naštěstí jen velmi vzácné.
RYCHLE PRYČ Na otevřeném prostranství jsme i s deštníkem zranitelní. Bezpečný úkryt se snažte najít co nejdřív, i když máte pocit, že bouřka je ještě daleko a postupuje směrem od vás.
BOUŘKOVÝ MRAK
Kumulonimby, vysoké oblaky s typickou kovadlinou v horní části, se někdy rozplynou dříve, než se z nich spustí déšť. Velmi často se ale rozpoutá bouře se vším všudy.
Uvnitř takového mraku, který na výšku měří i přes deset kilometrů, proudí vzhůru teplý vzduch, ve velké výšce se ochlazuje a padá zase dolů. Divoká rotace vodních kapek a zmrzlých krystalů vytváří elektrický náboj, přičemž horní studená strana oblaku má silnější pozitivní náboj a spodní strana negativní. Když je rozdíl dostatečně velký, dojde k výboji nahromaděného napětí – vyšlehne blesk. Blesk rychlejší než zvuk je provázen hlasitým třeskem. Hrom a blesk vždy nastanou ve stejnou dobu, ale jelikož se světlo šíří rychleji než zvuk, slyšíme hřmění o něco později. Mimořádnou podívanou pak skýtají návějové nebo tzv. rotorové mraky, které se někdy tvoří v dolní části kumulonimbů. Mají vzhled valící se vlny a připomínají výjevy ze sci-fi filmů. Když pak na konci vysvitne slunce, často i s duhou, je to krásná tečka za děsivým divadlem přírody.
Zásady správného chování při bouřce
TRAGÉDIE V HORÁCH Wielki Giewont v polských Tatrách s masivním kovovým křížem. V roce 2019 zde po úderu blesku zahynulo 6 lidí.
Každý rok zemřou úderem blesku desítky lidí na celém světě. Důležitá je prevence a správné chování při bouřce.
✷ BUĎTE OPATRNÍ
Před výletem sledujte předpověď počasí, a pokud hrozí bouřky, naplánujte si jen kratší trasu nebo jděte tam, kde najdete bezpečný úkryt.
✷ VYBAVTE SE
V horách se bouřka může přihnat nečekaně. Nikdy nechoďte do hor bez pláštěnky. Trekové hole a jiné kovové vybavení musíte odložit dál od sebe.
✷ KDYŽ NESTIHNETE UTÉCT
V případě, že se ocitnete přímo uprostřed bouře, dřepněte si těsně k zemi s nohama u sebe
a přikryjte se pláštěnkou. Pozor na tzv. krokové napětí, které dosahuje až 40 metrů od místa úderu blesku. Na mokré zemi neseďte ani neležte, abyste se jí dotýkali co nejmenší plochou těla. Nikdy se nepřidržujte kovových zábradlí a řetězů ani se nedržte vzájemně za ruce, snížíte tak riziko smrtelného zasažení bleskovým výbojem.