Králík dokáže milovat stejně jako pes nebo kočka. Umí být také tichým a věrným společníkem, který
se rád mazlí a hraje si.
ZIMA JIM NEVADÍ Králíkům vyhovují spíše chladnější teploty. Nemusíte se bát vzít ho občas ven,
i když je pod nulou. Mazlíčky, kteří jsou zvyklí žít s vámi pod jednou střechou, ale nevenčete déle než pár minut. Na zimu se musí aklimatizovat postupně.
POHODOVÝ PARŤÁK Ušáci jsou velmi inteligentní a hraví společníci. Můžete je naučit slyšet na jméno
i několik dalších povelů. Spokojenost dávají najevo tichým pobrukováním.
Zakrslí králíci patří po psech a kočkách k nejoblíbenějším domácím zvířatům. Není divu, mají spoustu předností. Nevyžadují tolik péče ani času jako psi a kočky. Na rozdíl od psů je nemusíte každý den venčit. K jídlu jim z větší části stačí jen seno, které v létě můžete částečně nahradit zelenou trávou. Jsou mazliví, inteligentní a čistotní. Zpravidla se naučí chodit na králičí či kočičí záchod. K lidem často přilnou. Svou náklonnost vyjadřují přátelským olizováním rukou. Budou si s vámi chtít i hrát. „Obecně jsou sice králíci spíše konzervativní, změny jim nedělají dobře, nové hračky mají ale rádi.
Zkoumají je, okusují a přerovnávají, proto je lepší používat netoxické materiály, například dřevo, seno, slámu či větve. Ideální jsou různé tunely, krabice, míče, koše nebo interaktivní hračky vyrobené speciálně pro ušáky. Nejvíce zábavy si ale užijete, pokud králíkovi budete při hře asistovat,“ říká Marie Lietavcová, veterinářka, která se specializuje na malá domácí zvířata.
MILUJE VOLNOST Králík potřebuje pohyb. Nezavírejte jej na celé dny do klece, nechte ušáka několik hodin denně běhat ve větším prostoru. Ale pozor, venku by snadno mohl podlehnout instinktům a vzít
do zaječích.
JEDEN BEZ DRUHÉHO NEMŮŽE BÝT
Jsou to společenští tvorové. Ve volné přírodě žijí králíci v koloniích s jasně danou hierarchií. Budují si nory, které považují za své výhradní teritorium. Pomáhají si, přesto má každý své zázemí. Tak tomu má být i u králíků chovaných v bytě. Je lepší pořídit si dva, což může být zvláště pro začátečníky problém. „Nezkušený chovatel by měl začít s jedním králíkem, až se s chovem důkladně seznámí, pak si může pořídit i druhého. Důležité je, že každé zvíře potřebuje svou klec, což je prostorově náročné. Navíc ušáci jsou osobnosti a může se stát, že i přes snahu je sblížit, se nesnesou. Starat se o takové dva rivaly, když bydlíte v malém bytě, může být velmi obtížné,“ upozorňuje veterinářka.
POZOR NA TLOUSTNUTÍ
Jestliže si pořídíte králičího samečka se samičkou a neplánujete mláďata, měli byste oba vykastrovat. Nevykastrovaní ušáci si značkují teritorium, mohou agresivně bránit své území a u samic se bohužel často vyskytují nádory dělohy. Kastrace jim může zachránit život. „Kamarádské soužití mláďat dvou samců nebo samic, případně i smíšeného páru, se může v pubertě, začínající zhruba po 4. měsíci věku, změnit v hotové peklo kvůli nástupu jejich instinktů. Kastrace před dosažením puberty tento problém zpravidla vyřeší, sexuální pudy se neobjeví vůbec a teritoriální chování většinou také ne,“ radí Marie Lietavcová. V případě, že budete chovat pouze jednoho králičího samečka a bude hodný, není teoreticky kastrace nutná, ale i u něj mohou v pozdějším věku nastat zdravotní komplikace, jako je třeba rakovina nebo kýla. Vykastrovaní králíci ale mají sklony k tloustnutí. Odstraněním zdroje pohlavních hormonů se totiž zpomalí metabolismus.
„Obezitě se dá předejít správným krmením a dostatkem pohybu. Ušáci přibírají, pokud jim budete dávat hodně granulí, ovoce, zeleniny a pamlsků. Tyto potraviny jsou pouze doplňkem ve výživě, králík je dostávat musí, ale jen ve velmi omezeném množství. Na oříšky raději úplně zapomeňte, obsahují velké množství tuku. To samé platí i pro pečivo,“ uzavírá veterinářka.
CHLUPATÝ MAZEL Ušáci jsou od přírody společenští a naši pozornost potřebují.
MVDr. MARIE LIETAVCOVÁ, její specialitou jsou domácí mazlíčci. Věnuje se králíkům i dalším malým zvířatům včetně psů a koček.
Čím králíčky krmit?
Ideálně tím, co jedí divocí králíci ve volné přírodě. Základem je seno, mělo by tvořit 80 % toho, co králík přes den sní. Prakticky to znamená, že když naplníte seník, králík ho má velmi rychle (během pár hodin) sežrat. Jako majitel máte být naštvaný, že už zase musíte shánět nový pytel sena. V létě jde seno částečně nahradit trávou. Další nutnou složkou jsou vitaminy a minerály z paletovaného krmení, ovoce a zeleniny. Kromě toho můžete králíkovi podávat čerstvé či sušené bylinky nebo natě ze zeleniny.
Co naopak nedávat?
Nikdy králíkovi nedávejte plesnivé nebo jinak poškozené seno (třeba vlhké, zapáchající). Naprosto nevhodné je pečivo, oříšky, maso
a jogurty.