V mrazivých dnech se vyplatí mít připraveno co nejvíc nádob, do kterých můžete bez obav nalít vodu
a nechat ji do rána zamrznout. Pak se můžou dít věci!
Ledové zákoutí vytvoří zajímavý kout i tam, kde by vás jindy nenapadlo hledat něco hezkého.
LEDOVÝ HRAD Lavory, kýble a hrnce naplňte vodou a do jejich středu postavte menší nádoby, abyste získali ledové objekty s dutinou, do které se dá vložit svíčka. Na dno můžete zamrazit kameny, do stěn třeba kolečka citronu.
NÁDOBY Využijete nejrůznější kýble, mísy, lavory, vše, co odolá mrazu, aby rozpínající se zmrzlá voda materiál neroztrhla.
ZÁTĚŽ Dutý objekt vyrobíte tak, že do větší nádoby postavíte menší a zatěžkáte — třeba cihlami. Vodu pak nalijete jen mezi stěny a necháte zamrznout.
TENKÁ LEDOVÁ LAMPA Po odstranění vnitřní nádoby se zátěží snadno vyklepnete tenký ledový válec, který vám poslouží třeba jako velká lampa.
BÁBOVKA Do velké mísy postavte menší misku zatěžkanou kameny a nalijte vodu.
Pořádné zimní mrazy jsou příležitostí pro hry, které se za jiného počasí hrát prostě nedají. Jedině silný mráz totiž dokáže proměnit do rána vodu v křišťálově ledový stavební materiál, z něhož pak můžete spolu s dětmi budovat pohádkové stavby. Není k tomu třeba nic víc než dostatek nádob, které pod náporem zamrzajícího ledu neprasknou. Využijete všechny možné velikosti, protože můžete jednotlivé kusy vkládat do sebe a vytvářet tak libovolně tenké a duté objekty.
V plastových bedýnkách snadno vyrobíte ledové cihly, ze zamrzlého zahradního kolečka vyklopíte celý kopec, na jehož plošině se dá vybudovat kouzelná ledová zahrada. Při zalévání nádob vodou nešetřete fantazií a na dno položte třeba smrkovou větvičku, na kolečka nakrájené ovoce nebo pár kousků kamení. Nemusíte se bát ani barev – potravinářské barvivo je bezpečné a ve vodě se snadno rozpouští, takže s jeho pomocí můžete vytvořit libovolné barevné ledové instalace, které po roztátí zahradě neublíží.
Mráz vše přetvoří v dokonalé umělecké objekty, které pak můžete libovolně skládat do nejrůznějších kompozic – když je prolejete vodou, poslouží mráz pro změnu jako lepidlo a vše pevně spojí do neoddělitelného celku. Aby vás nemrzelo, že je celá ta krása rychle pryč, hlídejte pečlivě předpověď počasí a využijte hned první opravdu mrazivý den a noc. Protože v zimě počasí není zas tak úplně vrtkavé, mohlo by se vám podařit zakonzervovat si ledové dekorace třeba i na dva nebo tři týdny, během nichž neroztají, jen jim třeba na poledním slunci lehce změknou hrany. Vaše děti se tak můžou každý den těšit na překvapení, která jim s ledovými sochami způsobí slunce, sníh a mráz. Když si budete denní proměny každý den v určitou hodinu fotit, vytvoříte nejen zajímavou vzpomínku na originální rodinnou hru, ale možná i jedinečný záznamník počasí.
LEDOVÉ HOUBY Nohy odlijete v úzkých vysokých nádobách, třeba PET lahvích, klobouky zase v lavoru nebo v hlubších miskách, v jejichž středu necháte prohlubeň pro lepší nasazení nohy.
LEDOVÝ LES Tajuplnost ledové dekorace podpoříte potravinářskými barvami, které můžete přimíchat
jak do ledu, tak jimi třeba ohraničit prostor. Do spár a mezer pak zasaďte LED světýlka.
BALONKY A BAREVNÁ VODA Jen tyto dvě snadno dostupné ingredience potřebujete k tomu, abyste vytvořili originální ledovou a zároveň barevnou zahradní dekoraci. Ve vodě nejdříve rozmíchejte potravinářské barvy, naplňte nafukovací balonky a pověste je přes noc na větve, aby voda dobře zamrzla ze všech stran. K zavěšení vyberte takové místo, kde balonky nikoho neohrozí — ani klepnutím do hlavy, ani pádem na hlavu! Nezapomeňte, že led je opravdu tvrdý a takové setkání by mohlo být nebezpečné. Po zamrznutí gumové balonky odstraňte a ty ledové rozestavte podél cesty.
Další inspirace: Jděte na náš Facebook Photomore Design, tam najdete další realizace.