Slovo imunita je v posledních covidových letech snad nejskloňovanější pojem vůbec. Její poškození stojí za téměř každou zdravotní obtíží. Jak tohoto ochránce organismu dostat do rovnováhy, aby byl schopen nás chránit před infekcemi?
Co to je imunita
Imunitní systém je soustavou buněk, které udržují celistvost a unikátnost organismu, rozeznávají škodlivé od neškodného a tak nás chrání. Takto je imunita vnímána i informační medicínou – má zkrátka za úkol střežit nás od všeho špatného včetně našich poškozujících myšlenkových a tělesných pochodů, kterými se poškozujeme.
Poruchy imunity
V dnešní době je problémem nadužívání antibiotik; ve velkém se používají i v zemědělství a naše životní prostředí jimi začíná být prosyceno. Všudypřítomné bakterie si tak na ně čile vytváří rezistenci a antibiotika přestávají zabírat. Na toto nebezpečí upozorňuje i čím dál více lékařů a vědců. Doba, kdy můžeme znovu začít umírat na „obyčejné“ infekce, tedy nemusí být tak vzdálená.
Jednou z poruch imunity je její oslabení, snížená obranyschopnost – imunosuprese. Poznáme ji podle opakovaných nákaz, infekcí, které se nejčastěji projevují v dýchacím ústrojí, dutinách či středním uchu. Časté jsou ale i nákazy na kůži, hnisavá ložiska, zanícené pupínky nebo záněty v urogenitálním traktu. Takto postižený člověk může trpět na průjmy a nevolnosti, které jsou způsobeny napadením trávicího traktu enteroviry nebo enterobakteriemi.
Snížená imunita neprospívá ani nervovému systému, který je pak atakován viry a bakteriemi, postupně dochází k hromadění problémů včetně jeho trvalého poškození. Imunita může poklesnout ze dvou hlavních příčin: organismus nedokáže vytvářet dostatek imunitních buněk a látek, které potřebuje pro účinné imunitní reakce, nebo je špatně řízená. V praxi je velmi častá kombinace obou příčin.
Imunita a životní styl
Ano, stejně jako celou řadu pochodů v našem organismu i imunitu ovlivňuje náš životní styl. A to nehovoříme jen o stravování, kvalitě spánku a přirozeném pohybu, ale také o emocích. Například stres je pro imunitu velmi zátěžový, stejně tak jako strach, kterým jsme nyní velmi často „krmeni“ z médií.
Z jídla si hojně dopřávejte kvašené potraviny, jak to dělávaly naše babičky. Obsahují cenná probiotika, která udělají dobře našemu střevnímu mikrobiomu. Právě ve střevech se shromažďují imunitní buňky a také například hormon serotonin, kterému se přezdívá hormon štěstí. Má totiž blahodárný vliv na naši emocionální pohodu.
Rovnováha akce x odpočinek
Na podzim více než kdy jindy je důležité dopřávat si dostatek relaxace. Místo zpomalení, které je pro tento čas příznačné v přírodě se vrháme do akce a doháníme všemožné resty. Myslete na to, že bez rovnováhy trpí i náš organismus. Když přidáme akci, musíme myslet i na odpočinek. Stěžejní je také dostatek spánku. Ten může podpořit pravidelnost – nefunguje vize mnoha lidí, že celý týden spí nedostatečně a o víkendu to „doženou“.
Pohyb – ideálně venku
Co se nehýbe, to postupně tuhne. Toto pravidlo platí nejen v přírodě, ale i v našich tělech. Dopřejte si procházku, pohyb podporuje oběhový systém, a vyplavují se při něm z těla přirozeně škodlivé látky. Navíc, pokud si dáme procházku venku, výborně si okysličíme mozek a přijdeme na jiné myšlenky. A že je venku sychravo? Tak se prostě pořádně oblečte.
Účinné je také dnes tolik moderní otužování. Ale nebojte, nemusíte hned skákat do rybníku s ledovými krami jako Wim Hof, bohatě bude stačit studená sprcha – nebo její střídání – studená / teplá a zase studená. Opět dojde k prokrvení a také prospějeme pokožce i imunitě.
Vitaminy a doplňky stravy
Podzim je ideální čas na doping v podobě vitaminů – zejména „céčko“ je na obranyschopnost jako stvořené. Najdeme ho hojně třeba v rakytníku, nebo šípcích. Nebojte se sáhnout ani po vhodných doplňcích stravy, ideálně přírodních, které mohou pomoci jak imunitnímu systému, tak i s duševní pohodou.
Více na www.joalis.cz.