Malí a roztomilí čmeláci jsou pro naši přírodu stejně důležití jako včely. Umějí dokonce opylovat květy, které včely obhospodařit nedokážou, a tím napomáhají k zachování biodiverzity krajiny.
V minulosti na území Čech a Moravy žilo až třicet druhů čmeláků. Některé z nich jsou v současné době považovány za vyhynulé. Dalších sedm druhů je kriticky ohrožených a dva jsou ohrožené. Za jejich pomalé vymírání může úbytek přirozeného životního prostředí, k němuž dochází v důsledku intenzivního zemědělství, mechanizace a používání pesticidů. Všichni čmeláci u nás patří mezi zvláště chráněné druhy hmyzu. Jde totiž o velmi důležité opylovače, kteří se společně s včelami podílejí na oplodňování rostlin. Stejně jako včely i čmeláky můžete chovat v úlu – čmelínu. Cesta k úspěšnému odchovu je u nich ale poněkud složitější. Čmelák je divoký živočich hnízdící volně v přírodě, a protože je chráněný, nemůžete ho zadržovat násilím. Proto není jednoduché čmelín zabydlet. V podstatě máte dvě možnosti. Buď se vám do úlu královna nastěhuje sama, nebo ji zkusíte odchytnout a úl jí nabídnout.
JEDNA Z NEJROZŠÍŘENĚJŠÍCH POPULACÍ
Čmeláka zemního poznáte díky žlutému pruhuza hlavičkou. Tělo má černé, ale na předohrudi objevíte další jasně žlutý pás. Zadeček je čistě bílý. K jeho oblíbené potravě patří ovocné stromy a jetel, rád si ale pochutná i na pylu květů lesních jahod.
POZNÁTE HO PODLE JASNĚ ŽLUTÉ
Čmelák hájový se zbarvením velmi podobá čmelákovi zemnímu, ale má výraznější sytost žlutých pruhů, také o něco kratší jazyk než většina druhů čmeláků, proto při krmení někdy nakusuje květní kalichy, aby se dostal k potravě. V takovém případě však zpravidla nedochází k opylování květu.
POTKÁTE HO UŽ BRZY Z JARA
Čmelák rolní vylétá časně zjara. Ve volné přírodě hnízdí v opuštěných norách malých hlodavců nebo i na listech či v trávě. Jedno hnízdo zpravidla čítá jen několik desítek členů.
ZÍSKEJTE SI SRDCE KRÁLOVNY
Nikdy ale nesmíte chytat královnu, která má na nohou rousky s pylem. Ta už totiž své hnízdo má a bude se snažit se do něj za všech okolností vrátit. Mladou královnu hledající hnízdo poznáte podle toho, že
v odpoledních a večerních hodinách létá nízko nad zemí a prozkoumává okolí. Chvílemi může také zalézat do skulinek. Zjišťuje tak, jestli se v nich dá usadit. Čím dříve zjara s odchytem začnete, tím větší šanci máte, že u vás matka zdomácní. Poté, co ji opatrně polapíte, přesuňte ji do čmelína, kde pro ni předem nachystejte trochu cukernatého roztoku či medu, aby se jí u vás líbilo. Že si královna úl vybrala, poznáte tak, že se při odletu otočí ke čmelínu čelem a mapuje si jeho polohu. Pravděpodobně ale napoprvé neuspějete a budete muset pokus se zabydlením opakovat. Každé osídlení čmelína však zvyšuje šanci, že se v něm královna bude chtít usadit. Samotná péče o hnízdo je méně náročná než u včel. „Základem chovu je dostatečně velký čmelín, se stěnou tlustou minimálně 3 cm, který dobře těsní a je vybaven ochranou před škůdci, především ochrannou klapkou. Kvalitní čmelíny s plnou výbavou se dnes prodávají od dvou tisíc korun výše,“ říká Jakub Černý, chovatel, jenž se zabývá také prodejem příslušenství k chovu čmeláků a jejich laboratorním množením. „Jedním z čmeláků, kteří se u nás celkem běžně laboratorně množí, je čmelák zemní. Jde o původní český druh, který si můžete i koupit a založit si tak vlastní chov. Nákup hnízda z laboratoře ale vyjde zhruba na 2 500 Kč, což je celkem dost. Levnější je usazení matky
z přírody. Například čmelák rolní má sice menší hnízda, ale ta zpravidla fungují až do listopadu, zatímco hnízda čmeláků zemních končí často už v červenci,“ upozorňuje chovatel.
IDEÁLNÍ NA CHOV
Čmelák zemní patří k velmi odolným druhům. Pokud si chcete založit vlastní čmelín, je pro vás tento druh nejlepší. Snadno se množí v laboratořích, a proto si jej můžete na rozdíl od jiných čmeláků i koupit.
HNÍZDÍ ČASTO POD ZEMÍ
Čmeláka skalního poznáte podle černého tělíčka a načervenalého zadečku. Hnízda čítající až stovky jedinců si staví nejčastěji v půdě, nepohrdne ale ani vhodnou nadzemní skrýší.
POZOR NA ŠKŮDCE
Dobře stavěný úl je důležitý už na počátku chovu, kdy královna létá za potravou a zahřívá plody prvních dělnic. „V této fázi je nejvíce ztrát. Nepodceňujte konstrukci úlu, měl by být co nejmasivnější, aby odolal výkyvům teplot. Dalším úskalím jsou škůdci. U nás je rozšířený hlavně zavíječ čmeláčí, ale s oteplováním klimatu se začíná šířit také Melittobia acasta. Výše zmíněný zavíječ dokáže naklást až sto vajíček, z nichž se rodí velmi žravé housenky schopné zkonzumovat celé čmeláčí hnízdo. Motýlovi k průniku do hnízda stačí i 3 mm velká škvíra a hlavní obranou je ochranná klapka u vstupu do úlu, kterou se čmeláci naučí používat, ale motýl jí neproleze. Melittobia je zase drobná vosička, zavrtávající se do kokonů, do nichž klade vajíčka a pak se lavinovitě šíří,“ varuje Černý.
NENÁROČNÝ OBYVATEL ČMELÍNA
Čmelák luční je skromným a vděčným obyvatelem čmeláčích úlů, jeho doba hnízdění ale končí už
v červenci. Původně obýval horské a podhorské oblasti, poslední dobou jej můžete spatřit i v nižších polohách.
Čmeláci patří k největším opylovačům hmyzí říše
Proč chovat čmeláky?
Hlavním přínosem čmeláků je opylování rostlin, jsou to jedni z nejzdatnějších opylovačů v hmyzí říši. Jejich chov má ale i jiná pozitiva. Může to znít zvláštně, ale pozorování čmeláků je velmi uklidňující a mnoho lidí u něj prosedí celé hodiny. Dozvíte se spoustu věcí. Naučíte se třeba, jak správně pečovat
o zahradu, abyste opylovače více podpořili.
Jak čmeláci přispívají k ochraně biotopů?
Umějí opylovat jiné květy než včely, třeba květy
s delšími trubkami. Včely z těchto květů sbírají nektar, ale neopylí je. Rostliny pak netvoří semena
a nemnoží se. Navíc různé druhy čmeláků opylují odlišné květy, protože mají jinak dlouhý jazyk, a tím pomáhají množení mnoha různých druhů rostlin
a přispívají tak k lepší biodiverzitě.
Co vás na chovu čmeláků baví nejvíc?
Když se mi povede chov nějakého ne úplně běžného, nebo dokonce vzácného druhu a on se rozšíří do okolí. Bohužel to není snadné. Už jen najít královnu vzácného druhu je obtížné, natož s ní obsadit úl. Loni se mi takto například povedla založit dvě hnízda čmeláka lesního, který je často označován za nejkrásnějšího českého čmeláka.